KSO Başkanı Zeytinoğlu cari denge ve işgücü verilerini değerlendirdi

12 Aralık 2022

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, cari denge ve iş gücü verilerini değerlendirdi. Zeytinoğlu istihdam edilenlerin 31 milyon 200 bin kişiye yükselmesini olumlu karşıladıklarını söyledi, çalışan sayısının daha da artması gerektiğine işaret etti

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu, T.C. Merkez Bankası tarafından açıklanan cari denge verisine ilişkin değerlendirmede bulundu. Zeytinoğlu, “Ekim ayında cari denge 359 milyon dolar açık verdi. Ekimde turizm gelirlerindeki artışın cari açığı sınırlandırdığını görüyoruz. Ekim ayında dış ticaret açığı 6.4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Hizmetler dengesinin katkısı ise 6.7 milyar dolar oldu. Bu kalemde geçen yıla göre 2.7 milyar dolarlık artış var. Bu gelişmelerle, yıllık cari açık ekim itibariyle 43 milyar 454 milyon dolara yükseldi” dedi. Zeytinoğlu, kasım ayında, turizm gelirlerinin katkısının artacak olmasına rağmen ihracat artış hızının ithalat artış hızının gerisinde kalmasından dolayı dış ticaret açığındaki artışın cari açığa yansıyacağını söyledi.

İŞGÜCÜ VERİLERİ

TÜİK tarafından açıklanan ekim ayı işgücü verilerine ilişkin de konuşan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Ekim ayında işsizlik oranı yüzde 10.2 olarak açıklandı. Bu oran, geçen yılın ekim ayına göre 1 puan gerilerken, eylül ayına göre 0.1 puan arttı. Açıklanan verilerin detaylarına baktığımızda eylülden ekime çalışabilir nüfus 76 bin kişi, istihdam edilenler 229 bin kişi artmış. Ekim itibariyle toplam istihdam edilenlerin ise 31 milyon 200 bin kişiye yükseldiğini görüyoruz. Bunu olumlu karşılıyoruz. Burada nüfusumuza oranla çalışan sayımızın daha yüksek seviyelere ulaşmasını bekliyoruz” dedi.