KSO Başkanı Zeytinoğlu cari denge verilerini değerlendirdi

11 Ocak 2023

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu T.C. Merkez Bankası tarafından açıklanan cari denge verisini değerlendirdi

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, T.C. Merkez Bankası tarafından açıklanan cari denge verisine ilişkin değerlendirmede bulundu. Zeytinoğlu, “Kasım ayında cari denge 3 milyar 666 milyon dolar açık verdi. Kasımda turizm gelirlerindeki artışın devam etmesine rağmen, açıkta ana etkenin dış ticaret açığındaki yükseliş olduğunu görüyoruz. Kasım ayında dış ticaret açığı geçen yıla göre 3.5 milyar dolar artarak 7.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Hizmetler dengesinin katkısı ise 3.7 milyar dolar oldu. Bu kalemde de geçen yıla göre 1.8 milyar dolarlık artış var. Bu gelişmelerle, yıllık cari açık kasım itibariyle 44 milyar 988 milyon dolar oldu” dedi.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM…

Önümüzdeki döneme ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Aralık ayında ihracatımız 22.9 milyar dolar ile aralık ayları içerisinde en yüksek değere ulaşmıştı. Aralıkta ithalat da 33 milyar doları aşarak yüksek seviyede gerçekleşti. Bu tabii cari açığa yansıyacaktır. Ancak hizmet gelirlerinin katkısının bir önceki yılın üzerinde gerçekleşecek olması sebebiyle 2022 yılını 47 milyar dolar civarında cari açıkla kapatabileceğimizi düşünüyoruz” diye konuştu.