KSO Başkanı Zeytinoğlu dış ticaret rakamlarını ve enflasyon oranlarını değerlendirdi

5 Mayıs 2022

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, nisan ayı dış ticaret rakamlarını ve enflasyon verilerini değerlendirdi. Zeytinoğlu, 23 milyar 364 milyon dolar olarak gerçekleşen nisan ayı ihracatında tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşıldığını paylaştı

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan nisan ayı geçici dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Zeytinoğlu, “Nisan ayında ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 24.56 artışla 23 milyar 364 milyon dolar ile tüm zamanların en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı. Son 12 aylık ihracatımızın 240 milyar doları aştığını görüyoruz” dedi. Zeytinoğlu, nisan ayında en fazla ihracat yapılan beş ülkenin sırasıyla, Almanya, ABD, İngiltere, İtalya ve Irak olduğunu söyleyerek, oransal olarak en yüksek artışların yüzde 50 ile ABD’ye ve yüzde 21 ile Almanya’ya gerçekleştiğini, Almanya’ya olan ihracatın da ilk kez 2 milyar doları aştığını ifade etti. Zeytinoğlu, “Ayrıca ülke gruplarına göre ihracata baktığımızda, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne olan ihracatı yüzde 29 artışla, 10 milyar dolara ulaştı. Ekonomide yaşanan küresel risklere rağmen ihracatta yakaladığımız bu başarılı performansın devamını temenni ediyoruz” dedi.

OLUMLU DEĞERLENDİRİYORUZ

Nisan ayında 29 milyar 466 milyon dolar olarak gerçekleşen ithalata da dikkat çeken Zeytinoğlu, “İthalat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34.94 artış gösterdi. İthalatın alt kalemlerine baktığımızda ise; hammadde (ara mallar) ithalatında yüzde 44.9 ve yatırım (sermaye) malları ithalatında yüzde 11.5 artış olurken tüketim malları ithalatında yüzde 7.5 oranında azalış olduğunu görüyoruz. Tüketim malları ithalatındaki gerilemeyi olumlu değerlendiriyor, üretim ve yatırıma yönelik kalemlerde artışlar olmasını bekliyoruz. İhracatın alt kalemlerine baktığımızda, ihracatımızın yarısından fazlasını oluşturan hammadde ihracatımız yüzde 30.7 artarken, yatırım (sermaye) malları ihracatımızın da yüzde 40.6 artmasını olumlu buluyoruz” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON DEĞERLENDİRMESİ

TÜİK tarafından açıklanan nisan ayı enflasyon oranlarına ilişkin de değerlendirmede bulunan KSO Başkanı Zeytinoğlu, girdi fiyatlarındaki artışlardan enflasyondaki yükselişin nisan ayında da devam ettiğini söyleyerek, “Nisan ayında TÜFE aylık yüzde 7.25 artarak yıllık yüzde 69.97’ye, ÜFE ise aylık yüzde 7.67 artarak yıllık yüzde 121.82’ye yükseldi. Yıllık ÜFE ile TÜFE arasındaki farkın tüketici fiyatlarına yansımaya devam ettiğini görüyoruz” dedi. Zeytinoğlu, “Maliyet artışlarının fiyatlara yansıması ile birlikte enflasyondaki artışın devam edeceğini görüyoruz, ekonomide istikrar ve öngörülebilirlik için enflasyonu kalıcı olarak makul seviyelere çekmemiz gerekiyor” diye konuştu. Zeytinoğlu, “ÜFE kapsamında sanayinin alt sektörlerinin değişimlerine baktığımızda, nisan ayında imalat sanayinde aylık yüzde 7.35, yıllık yüzde 112.08, ara mallarında aylık yüzde 6.50, yıllık yüzde 122.65, sermaye mallarında aylık yüzde 3.35, yıllık yüzde 77.40, enerji sektöründe aylık yüzde 8.38, yıllık yüzde 229.68’lik artışlar gerçekleştiğini görüyoruz” dedi.