KSO Başkanı Zeytinoğlu dış ticaret ve enflasyon verisini değerlendirdi  

3 Ağustos 2023

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan geçici dış ticaret verisini değerlendirdi.  Zeytinoğlu, “Temmuz ayında ihracatımız geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 oranında artışla 20 milyar 93 milyon dolar olarak gerçekleşti. Avrupa’da tatil dönemi ve üretim durgunluğu olmasına rağmen en yüksek temmuz ayı ihracat değerine ulaşılmasını olumlu değerlendiriyoruz” dedi. Zeytinoğlu, temmuz ayında en fazla ihracat yapılan beş ülkenin sırasıyla; Almanya, İtalya, ABD, Irak ve İngiltere olduğunu söyledi.

TEMMUZ AYI İTHALATI

Temmuz ayı ithalatına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu,  “Temmuz ayında ithalat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,1 oranında artışla 32 milyar 476 milyon dolar oldu. İthalatın alt kalemlerine baktığımızda yatırım (sermaye) mallarında yüzde 54.7’lik artışı üretimi destekleyici ve olumlu buluyoruz ancak tüketim malları ithalatında görülen yüzde 99.7’lik artışı ise dış ticaret dengesi açısından dikkat edilmesi gereken bir artış olarak görüyoruz” diye konuştu.

ENFLASYON VERİSİ

TÜİK tarafından açıklanan temmuz ayı enflasyon oranlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zeytinoğlu, “Temmuz ayında TÜFE aylık yüzde 9.49 artarak yıllık yüzde 47.83’e, ÜFE ise aylık yüzde 8.23 artarak yıllık yüzde 44.50’ye yükseldi. Baz etkisiyle sekiz aydır düşüş eğiliminde olan enflasyonun, beklendiği gibi yeniden yükselişe geçtiğini görüyoruz. Enflasyondaki yükselişte; son dönemde yapılan vergi artışları, asgari ücret zammı ve kur geçişkenliğinin etkili olduğunu söyleyebiliriz. TÜFE’de aylık bazda artışın en yüksek olduğu ana harcama grubu akaryakıt fiyatlarındaki artışlara bağlı olarak yüzde 17,75 ile ulaştırma oldu. ÜFE’de ise imalat endeksi aylık yüzde 9,26 ile ÜFE’deki aylık genel artışın üzerinde gerçekleşti. Ana sanayi grubu olarak baktığımızda aylık en yüksek artış, sermaye malında yüzde 11,67 olarak gerçekleşti” ifadelerini kullandı.