KSO Başkanı Zeytinoğlu ekim ayı dış ticaret rakamlarını değerlendirdi

2 Kasım 2020

T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan ekim ayı geçici dış ticaret verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ekim ayında 17 milyar doları aşan ihracat performansını çok olumlu karşıladıklarını belirterek, “Eylül ayında ivmelenerek tavan yapan ihracatla birlikte, yılın son üç ayında rekor seviyede ihracat gerçekleştireceğimizi bekliyorduk.  Nitekim ekim ayında ihracatımız 17.3 milyar dolar ile aylık bazda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ekim ayında, ihracat artış oranı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.6 olurken, eylül ayına göre yüzde 8.3 oldu. Ayrıca, ekim ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 87.9 ile yılın başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. İhracatımızdaki bu performansı çok olumlu değerlendiriyoruz. Rekabetçi kurun etkilerinin görülmeye başlandığını düşünüyoruz.” dedi. Zeytinoğlu, normal koşullarda kasım ayında ihracatın 18 milyar doları aşabileceğini,  ancak pandemi nedeniyle belki mümkün olamayabileceğini söyledi.

Zeytinoğlu, en fazla ihracat yaptığımız beş ülkeden, Almanya’ya ihracatın yüzde 10, İngiltere’ye yüzde 52.5 ve ABD’ye yüzde 11.2 artış olduğunu söyledi.

Ekim ayı ithalatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zeytinoğlu, “Ekim ayında ithalat yüzde 8.5 artışla 19.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalat artışında otomotiv ve altın ithalatının etkilerini görüyoruz. Ekim’de altın ithalatı 2.1 milyar dolar ile yüzde 30.6, otomotiv ithalatı ise 1.9 milyar dolar ile yüzde 91.7 arttı. Önümüzdeki dönemde bu kalemlerdeki artışların hız keseceğini düşünüyoruz.” dedi.

İthalat alt kalemlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zeytinoğlu, yatırım mallarındaki yüzde 57.5’lik artışa dikkat çekerek, “Yatırım mallarındaki artışı olumlu değerlendiriyoruz. Tüketim malları ithalatında yüzde 25.3 artış, ara mallar (hammadde) ithalatında yüzde 1.5 azalış olduğunu görüyoruz.” dedi.

Paylaş