KSO Başkanı Zeytinoğlu ekim ayı imalat sanayi kapasite kullanım oranını değerlendirdi

27 Ekim 2020

T.C. Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre ekim ayı kapasite kullanım oranı sonuçlarını da değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Oda olarak her ay düzenli olarak açıkladığımız imalat sanayinde kapasite kullanım oranı ekim ayında, ilimizde yüzde 70.5 ile geçen yılın 0.2 puan gerisinde kalırken, geçen aya göre 0.9 puan arttı. Merkez Bankası tarafından yüzde 75.4 olarak açıklanan Türkiye imalat sanayinin kapasite kullanım oranı ise geçen yılın 1 puan gerisinde kalırken, geçen aya göre 0.8 puan arttı. ” dedi.

Kapasite kullanım oranlarındaki aylık artışların ekim ayında da devam ettiğini söyleyen Zeytinoğlu, “Bu ay yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 35’i bir önceki aya göre arttığını, yüzde 50’si değişmediğini ve yüzde 15’i azaldığını ifade ettiler. Ekim’de duruşta olduğunu söyleyen firma sayısı sadece 6. İlimiz sanayi kuruluşlarının yarısından çoğu ihracat yapıyor. Dolayısıyla Avrupa ekonomisindeki toparlanma hızına bağlı olarak önümüzdeki ay kapasitelerde artışların devam edebileceğimi düşünüyoruz.” dedi. Zeytinoğlu, otomotiv, kimya, metal, plastik ve kauçuk sektörlerinde kapasite kullanım oranları genel ortalamanın üzerinde olduğunu söyledi.

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, “Ekim ayı anketine yanıt veren firmaların yüzde 20’si kasım ayında iç siparişlerinin arttığını belirtilirken, yüzde 20’si siparişlerinin azaldığını belirtmiştir. Firmaların yüzde 60’ında ise sipariş miktarlarında bir değişim yaşanmamıştır.  Ankete katılan firmaların yüzde 19’u dış siparişlerinin kasım ayında arttığını belirtirken, yüzde 14’ü azalış bildirmişlerdir. Firmaların yüzde 67’sinde ise alınan dış sipariş miktarlarında bir değişim yaşanmamıştır.” dedi.

Paylaş