KSO Başkanı Zeytinoğlu Ekim Ayı Sanayi Üretimini Değerlendirdi

14 Aralık 2020

TÜİK tarafından açıklanan ekim ayı sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sanayi üretiminde gerçekleşen yıllık yüzde 10.2’lik artışı çok olumlu bulduklarını söyleyerek, “Sanayi üretim endeksi ekimde yıllık yüzde 10.2 arttı. Yıllık artış hızındaki yükselişi olumlu değerlendiriyoruz. Ekim’de gerçekleştirdiğimiz rekor ihracat ve kapasite kullanım oranlarındaki artıştan üretimde de bu seviyeleri göreceğimizi bekliyorduk. Bu artışa imalat sanayiden gelen yüzde 11’lik güçlü katkıyı da çok değerli buluyoruz.” dedi. Dördüncü çeyreğe yüzde 10.2’lik güçlü bir üretim artışıyla başlandığını belirten Zeytinoğlu, bunun dördüncü çeyrek büyümesi adına da olumlu bir veri olduğunu söyleyerek, “Önümüzdeki aylarda da baz etkisiyle üretim artışlarının devam edeceğini bekliyoruz.” dedi.

Sektörlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zeytinoğlu, “Alt kalemlere baktığımızda, ekimde yıllık en yüksek artışın yüzde 21 ile dayanıklı tüketim mallarında olduğunu görüyoruz. İmalat sanayi sektöründe yıllık yüzde 11, ara malı üretiminde yıllık yüzde 12.1, sermaye malı üretiminde yıllık yüzde 10.4, orta yüksek teknoloji ürün üretiminde yüzde 16.6’lık artışlar var. Bu kalemlerdeki artışları olumlu değerlendiriyoruz. ” dedi.

Sanayi üretiminde gerçekleşen aylık yüzde 1.1’lik artışa ilişkin değerlendirmelerde bulunan Zeytinoğlu, “Aylık artış hızında bir önceki aya göre ufak bir yavaşlama var. Ancak, talep artışının ekim ayında da devam ettiğini görüyoruz. Aylık bazda baktığımızda, ekim ayında bir önceki aya göre dayanıklı tüketim mallarında yüzde  4.8, dayanıksız tüketim mallarında yüzde 2.0’lik artış var.” dedi.

Paylaş