KSO Başkanı Zeytinoğlu enflasyon oranları ve dış ticaret rakamlarını değerlendirdi

5 Ağustos 2020

TÜİK tarafından açıklanan temmuz ayı enflasyon oranlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Temmuz ayında TÜFE aylık yüzde 0.58 artışla yıllık yüzde 11.76’ya geriledi. Yıllık TÜFE’deki gerilemede giyim ve ayakkabı grubu ile gıda fiyatlarındaki gerilemenin etkisini görüyoruz. Önümüzdeki ay baz etkisiyle TÜFE’de gerilemenin devam edeceğini düşünüyoruz.” açıklamasını yaparak üretici fiyatları endeksine ilişkin “Temmuz ayında ÜFE aylık yüzde 1.02 artışla yüzde 8.33’e yükseldi. Döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareketlilik maliyetleri artırdığı için üretici fiyatlarını yukarı çekiyor. Buna ilave olarak baz etkisi ile ÜFE’nin bir sonraki ay da yükselmeye devam edebileceğini bekliyoruz.” dedi.

-T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan temmuz ayı geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat yüzde 5.8 azalarak 15 milyar 12 milyon dolar, ithalat yüzde 7.7 azalarak 17 milyar 756 milyon dolar olarak gerçekleşti.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu temmuz ayı dış ticaret verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, temmuz ayında ihracatın 15 milyar doları aşmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, “Kurban Bayramının temmuz ayı ihracatımıza önemli bir etkisi olmadı. 15 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracat; yılın başından bu yana gerçekleşen en yüksek seviye ve haziran ayının da yüzde 11.5 üzerinde. Ağustos ihracatının ise geçen yılın yaklaşık yüzde 10 üzerinde gerçekleşebileceğini düşünüyoruz. Zira geçen yıl Kurban Bayramı ağustos ayında olduğunu için bu yıl beş günlük bir kazancımız var.” dedi. İhracat performansıyla birlikte temmuz ayı İmalat Sanayi PMI endeksinin 56.9 ile son 9 buçuk yılın en yüksek verisine ulaştığını belirten Zeytinoğlu, “Bugün açıklanan PMI verisinde, Türkiye’de on sektörün beşinde yeni ihracat siparişlerinde gerileme olduğunu görüyoruz. Bu da bize ihracatın önümüzdeki aylarda beklediğimiz seviyelere ulaşamayacağımıza işaret ediyor.” dedi.

Vergi artışlarına rağmen tüketim malları ithalatının yüzde 10.3 artmasına dikkat çeken KSO Başkanı “Temmuz ayı dış ticaret verilerine göre yatırım malı ve hammadde ithalatı gerilerken, vergi artışlarına rağmen tüketim malı ithalatı yüzde 10.3 artmış. Buradan ilave gümrük vergilerinin ithalatı önemli ölçüde etkilemediğini söyleyebiliriz.” dedi.

Zeytinoğlu, “Sektörlere baktığımızda, otomotiv sektörünün ihracatta hala ilk sırada yer aldığını ancak performansın normal seviyenin altında olduğunu görüyoruz. Sektörün normal seviyesine erişmesiyle ihracat rakamlarımız daha yüksek seviyelere ulaşacaktır. Tabi burada en büyük ticari partnerimiz Avrupa’nın toparlanma hızı da bizi etkiliyor. AB ülkeleriyle ihracatımızda hala normal seviyelere dönemedik. ABD ile olan ihracatımızda ise son yedi aydır kesintisiz artış dikkat çekici. Biliyorsunuz ABD ile 100 milyar dolarlık ortak ticaret hedefimiz var. Bu hedefin yakalanması için ABD’nin ülkemizde yatırım yapması gerektiğini düşünüyoruz. Böylece ABD hem Türkiye pazarına ve hem de Ortadoğu pazarına kolaylıkla ulaşabilir.” dedi.

Paylaş