KSO Başkanı Zeytinoğlu enflasyon oranlarını değerlendirdi

3 Ekim 2019

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TÜİK tarafından açıklanan ve eylülde aylık yüzde 0.99 artışla yıllık yüzde 9.26’ya gerileyen enflasyon oranlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Enflasyonda ciddi bir iyileşme yaşıyoruz. Geçen yıl ağustosta yaşanan kur artışının olumsuz etkileri eylül ve ekim aylarında fiyatlar üzerinde kendini göstermişti. Bu sebeple enflasyonda baz etkisini bu ay çok daha fazla göreceğimizi bekliyorduk. Döviz kurlarındaki istikrar ve gıda fiyatlarındaki düşüşün devam etmesiyle bu gerileme beklentilerimizin üzerinde oldu ve enflasyon yüzde 9.26 ile tek haneye inerek 2017 yılının başından buyana en düşük seviyede gerçekleşti.” dedi. Zeytinoğlu, enflasyonda tek hanenin sürdürülebilir olmasının önemli olduğunu ancak yılın son iki ayında baz etkisinin ortadan kalkması nedeniyle enflasyonda göreli yükseliş olabileceğini söyledi.

Yeni Ekonomik Programda yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 12 olduğunun ifade edildiğini belirten Zeytinoğlu “Yıl sonu enflasyonunun beklentilere uygun gerçekleşeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Eylül’de ÜFE’nin aylık yüzde 0.13 artışla yıllık yüzde 2.45’e gerilemesine ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu, “Yıllık ÜFE ağustostaki yüzde 13.45’den 11 puan gerileyerek yüzde 2.45 olarak gerçekleşti. ÜFE’de bu ay da güçlü bir baz etkisi görüyoruz. ÜFE’de TÜFE’yi yukarı çekecek bir etkinin kalmadığını görüyoruz. Bu bakımdan ÜFE’de yaşanan iyileşmeyi ve üretim maliyetleri açısından bu gerilemeyi çok önemli buluyoruz.” dedi. Zeytinoğlu, “Sektörler ve ana sanayi gruplarına göre ÜFE’nin detaylarına baktığımızda ham petrol ve doğal gaz aylık yüzde 9.53 gerilemeyle endeksin en fazla düştüğü alt kalem oldu. Ara mallarında aylık yüzde 0.17, yıllık yüzde 1.04 gerileme var. İmalat sanayinde ise aylık 0.05 gerileme olurken yıllık yüzde 1.41 artış olduğunu görüyoruz.” dedi.

Paylaş