KSO Başkanı Zeytinoğlu eylül ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi

4 Ekim 2023

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan geçici dış ticaret verilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Zeytinoğlu, “Eylül ayında ihracatımız 22 milyar 670 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayına göre ihracatımız yüzde 0.3 arttı. Bu ihracat rakamı eylül ayları içerisinde en yüksek değer oldu. Ancak ihracat artış hızının yavaşladığını görüyoruz. Burada en büyük ticaret partnerimiz Avrupa’daki yavaşlama ile döviz kurlarının ihracatı destekler seviyede olmamasının etkileri olduğunu düşünüyoruz. Kurların rekabetçi seviyede olmasını üretim ve ihracat artışları açısından çok önemsiyoruz. Bunun tüketim malları ithalatı talebinde de yavaşlamayı sağlayacağını düşünüyoruz” dedi.

İHRACAT YAPILAN ÜLKELER
Zeytinoğlu, en fazla ihracat yapılan ilk beş ülkeden sadece İtalya ile yüzde 19.2 artış olduğunu, Almanya ile yüzde 4.4, ABD ile yüzde 12.7, Irak ile yüzde 6.2, İngiltere ile yüzde 11.1’lik gerilemeler olduğunu söyledi.

EYLÜL AYI İTHALATI
Eylül ayı ithalatına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu “Eylül ayında ithalat 27 milyar 658 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14.1’lik gerileme olduğunu görüyoruz. Alt kalemlerine baktığımızda; yatırım (sermaye) mallarında yüzde 14.9’luk artış, hammadde (ara mallar) ithalatında yüzde 23.6 gerileme ve tüketim malları ithalatında yüzde 37.4 oranında artış var. Üretim ve yatırıma yönelik artışları olumlu bulurken, tüketim malları ithalatında daha dikkatli davranılması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.