KSO Başkanı Zeytinoğlu eylül ayı işgücü verilerini değerlendirdi  

10 Kasım 2021

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, eylül ayı iş gücü verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu

 

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan eylül ayı işgücü verilerini değerlendirdi. Zeytinoğlu, “Eylül ayında işsizlik oranı yüzde 11.5 ile geçen yılın aynı ayına göre 1.3 puan, ağustos ayına göre ise 0.3 puan geriledi. Potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı ise eylülde yüzde 21.9 olarak gerçekleşti. Burada da 2020 yılı eylül ayına göre 2.4 puan iyileşme olurken, ağustos ayına göre 0.2 puanlık bir artış olduğunu görüyoruz” dedi.

ÇALIŞAN SAYISI

İşsizlik oranından ziyade çalışan sayılarının izlenmesi gerekliliğinin altını çizen Zeytinoğlu, eylül itibariyle toplam istihdam edilenlerin sayısının 28 milyon 828 bin kişiden 29 milyon 254 bin kişiye yükselmesine rağmen, nüfusumuza oranla çalışan sayısının daha yüksek seviyelerde olması gerektiğini söyledi.

İSTİHDAM ARTIŞINA KATKI…

Zeytinoğlu açıklamasının devamında, “Eylül ayı işgücü verilerinin detaylarına baktığımızda, istihdam edilenler aylık bazda 426 bin kişi, yıllık bazda 2.2 milyon kişi arttı. Eylül ayı istihdam artışında sanayi ve hizmetler sektörünün katkıları dikkat çekiyor. Ağustostan eylüle en yüksek istihdam artışı 218 bin kişi ile sanayi sektöründe olurken,  175 bin kişi istihdam artışıyla bunu hizmetler sektörünün izlediğini görüyoruz. Tarımda 21 bin kişi ve inşaat sektöründe de 13 bin kişilik istihdam artışları oldu” ifadelerini kullandı.