KSO Başkanı Zeytinoğlu: İlk Beş Ayda 1 Milyon 618 Bin Kişiye İstihdam Olumludur

18 Ağustos 2015

  • Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yüzde 9,3 seviyesinde gerileyen işsizlik oranı ile “Yılın ilk beş ayında 1 milyon 618 bin kişiye istihdam sağlamışız. Ekonominin yavaşladığı bu dönemde çok olumlu bir gelişmedir.” değerlendirmesini yaptı.

KOCAELİ-KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu işsizlik ile ilgili yaptığı değerlendirmede, “İşsizlikte düşüş eğiliminin devam ettiğini görüyoruz. Geçen yıla göre halen yüksek seyreden işsizlik yılbaşından bu yana gerileyerek yüzde 9,3’e düştü. Ekonomideki yavaşlamaya rağmen yılın ilk beş ayında 1 milyon 618 bin kişiye iş imkanı sağlandı. Bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz.” dedi.

Mevsimsel olarak işgücüne katılma oranının arttığını belirten Ayhan Zeytinoğlu, “İşgücüne katılım oranı 0,5 puan artışla yüzde 51,7’ye yükselirken, istihdam oranı da 0,2 puanlık bir artışla yüzde 46,9’a yükseldi. Kadınların işgücüne katılım oranı ise 1,1 puan artarak yüzde 32,1’e ulaştı. Sezonsal olarak işsizlik oranındaki bu düşüşü olağan karşılıyoruz ve olumlu değerlendiriyoruz. Önümüzdeki aylarda bir süre daha bu düşüş eğiliminin devam edeceğini bekliyoruz.” dedi.

Paylaş