KSO Başkanı Zeytinoğlu işgücü verileri ve sanayi üretimini değerlendirdi

10 Mayıs 2023

TÜİK tarafından açıklanan mart ayı sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirmede bulunan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Sanayi üretim endeksi mart ayında yıllık bazda yüzde 0.1 gerilerken, aylık bazda yüzde 5.5 arttı. Şubat ayında deprem etkisiyle gerilemeler yaşanan üretimdeki toparlanmayı olumlu buluyoruz.

Mart ayı verilerinin alt kalemlerine baktığımızda, aylık bazda tüm sektörlerde artış olduğunu görüyoruz. Yıllık bazda ise yüzde 0.1’lik gerilemeye rağmen, geleceğe yönelik yatırım ve büyümeyi işaret eden sermaye malları üretiminde yıllık yüzde 29.6’lık artış olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte orta yüksek teknolojili ürünlerde yıllık yüzde 9.8, yüksek teknolojili ürünlerde de yıllık yüzde 47.4’lük artışlar var. Katma değerli üretim açısından bu artışların değerli olduğunu düşünüyoruz. ” dedi.

-TÜİK tarafından açıklanan mart ayı işgücü verilerine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Mart ayında işsizlik oranı yüzde 10 olarak açıklandı. Bu oran, geçen yılın mart ayının 1.2 puan gerisinde olurken, şubat ayı ile aynı seviyede gerçekleşti.

Açıklanan verilerin detaylarına baktığımızda, Şubat’tan Mart’a çalışabilir nüfus 43 bin kişi, istihdam edilenler ise 37 bin kişi artmış. Asıl takiplenmesi gereken toplam çalışan sayısının ise mart itibariyle 31 milyon 462 bin kişi olduğunu görüyoruz. Burada tabi her zaman dile getirdiğimiz, nüfusumuza oranla çalışan sayımızın daha yüksek seviyelere ulaşmasını bekliyoruz.” dedi.