KSO Başkanı Zeytinoğlu işgücü verilerini değerlendirdi

13 Temmuz 2022

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, mayıs ayı işgücü verilerine ilişkin değerlendirmede bulundu

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı işgücü verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Zeytinoğlu, “Mayıs ayında işsizlik oranı yüzde 10.9 ile geçen yılın aynı ayına göre 2.2 puan gerilerken, nisan ayına göre 0.3 puan azaldı. İstihdam edilenlerin sayısı da 2022 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre 358 bin kişi artarak 30 milyon 839 bin kişi, istihdam oranı ise 0,5 puanlık artış ile yüzde 47,8 oldu. Ancak potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı 2022 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre 0,8 puan artarak yüzde 22,4 olarak gerçekleşti” dedi.

Zeytinoğlu, “Verilere göre aylık bazda işsizlik oranlarımızın olumlu bir görünüm sergilemesinde mevsimsel olarak tarım ve hizmetler sektörlerindeki istihdam artışlarının etkisi olduğunu görüyoruz.  Bununla birlikte, işgücüne katılım ve çalışan sayımız, nüfusumuza oranla olması gereken seviyenin altında kalmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı.