KSO Başkanı Zeytinoğlu işsizlik oranını değerlendirdi

10 Haziran 2020

TÜİK tarafından açıklanan mart ayına ait işsizlik oranını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Mart ayı Türkiye’de koronavirüs salgının görülmeye başlandığı ilk aydı. Mart ayında işsizlik oranının, geçen yılın aynı ayına göre 0.9 puan, şubat ayına göre 0.4 puan azalarak yüzde 13.2’ye gerilediği açıklandı. Mart ayında istihdamın pandemi etkisi ile önemli ölçüde gerilediğini görüyoruz. Geçen yılın aynı ayına göre istihdam kaybı 1 milyon 662 bin kişi oldu. Bu kaybın 903 bini hizmet sektöründe gerçekleşti. Covid-19 nedeniyle başta turizm olmak üzere hizmet sektörümüz maalesef işyerlerini kapatmak zorunda kaldı. Salgının etkisinin daha fazla görüldüğü nisan ayında özellikle aynı sektörlerde benzer istihdam kayıpları göreceğimizi düşünüyoruz. Yasakların kalkması ve mevsimsel etkilerle önümüzdeki aylarda sektörün toparlanmasını ve yeni istihdamların oluşturulmasını temenni ediyoruz.” dedi.

Son bir yılda çalışabilir nüfus 1 milyon 39 bin bin kişi artarken işgücüne katılımda benzer bir durumun görülmediğini söyleyen Zeytinoğlu, “Mart ayında işgücüne katılımda gerileme görüyoruz. Geçen yılın aynı ayına göre işgücüne katılım 2 milyon 235 bin kişi azalmış. Dolayısıyla işgücüne katılım oranı da yüzde 48.4’e gerilemiş. Bunun da etkisi ile mart ayında işsizlik oranında bir gerileme görülmüştür.” dedi.

Zeytinoğlu, mart ayında sadece sanayi sektöründe istihdam artışı olduğunu söyleyerek, “Mart ayında tarım, inşaat ve hizmetler sektörlerinde istihdam kaybı yaşanırken, sanayi sektöründe istihdamın arttığını görüyoruz. İstihdam, tarımda 538 bin, inşaatta 248 bin, hizmetlerde 903 bin geriledi. Sanayide ise 27 bin kişi arttı. Sanayi sektöründeki istihdam artışının kasım ayından itibaren devam ettiğini memnuniyetle görüyoruz. Pandeminin ekonomik etkilerine karşı alınan tedbirlerle önümüzdeki aylarda istihdam kaybının minimize edilmesini bekliyoruz.” dedi.

Paylaş