KSO Başkanı Zeytinoğlu Mart ayı bütçe rakamlarını değerlendirdi

17 Nisan 2017

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan mart ayı bütçe rakamlarını değerlendirerek, “Mart ayında  bütçemiz 19,5 milyar TL açık verdi. Ekonomiyi canlandırmak amacıyla alınan geçici tedbirlerin etkisi ile gelirler tarafının yüzde 3 gerileme ve giderlerde de yüzde 25’lik artış, bütçe açığında makasın açılmasına neden oldu. Elbette ekonomide canlanmaya yönelik alınan bu tedbirleri memnuniyet verici buluyoruz. Ancak hedefimiz denk bütçe olmalı.” dedi.

Zeytinoğlu gelir ve gider alt kalemleriyle ilgili, “Bütçe giderlerindeki artışın detaylarına baktığımızda cari transferler kalemindeki harcamaların yüzde 38’lik artışından kaynaklandığını görüyoruz. Gelirler tarafındaki azalış nedenleri arasında ise ertelenen sosyal güvenlik primlerinin geçici etkisi, vergi indirimleri, yeni istihdamlardan teşvik amaçlı alınmayan sosyal güvenlik primleri ve vergiler olduğunu görüyoruz. Ancak, denk bütçeyi önemsediğimizi sık sık dile getiriyoruz. Çünkü denk bütçe ya da bütçede fazla vermemiz, yapısal reformların hayata geçirilmesinde elimizi daha da güçlendiriyor. Faizler açısından da denk bütçe çok önemli. Bu nedenle giderler tarafında daha tedbirli olmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Zeytinoğlu ilk üç aylık döneme ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Ocak-mart döneminde bütçe gelirleri yüzde 9,9 oranında artarak 144,7 milyar TL, giderleri ise yüzde 21,3 oranında artarak 159,7 milyar TL olarak gerçekleşmiş ve 14,9 milyar TL bütçe açığı verilmiştir. Geçen yıl aynı dönemde bütçemiz 46 milyon TL fazla vermişti.” dedi.

Paylaş