KSO Başkanı Zeytinoğlu: “Merkez Bankası’ndan daha fazla faiz indirimi bekliyoruz”

3 Mayıs 2016

TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Yıllık tüketici enflasyonunun yaklaşık 3 yıl aradan sonra 7’nin altına inerek yüzde 6,57 olarak gerçekleşmesi, biz sanayicilerin Merkez Bankası’ndan beklentilerini artırdı.  Mayıs ayının son günü gerçekleşecek Para Politikası Kurulu Toplantısında Merkez Bankası’nın faiz indirimini sürdürmesini ve faiz indirimi ile yatırımların hızlanmasını bekliyoruz” dedi.

TUİK tarafından açıklanan nisan ayı yıllık Yurt içi Üretici Fiyatları Endeksi’nin (ÜFE) yüzde 2,87’ye ve Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) yüzde 6,57’ye gerilemesini değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Enflasyonun yaklaşık 3 yıl aradan sonra 7’nin altına inerek yüzde 6,57 olarak gerçekleşmesi, biz sanayicilerin Merkez Bankası’ndan beklentilerini artırdı. Enflasyonda önümüzdeki aylarda gerilemenin devam edeceğini düşünüyoruz. Bu nedenle 31 Mayıs’ta gerçekleşecek Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısında daha fazla faiz indirimi kararının alınmasını ve faiz indirimi ile yatırımların hızlanmasını bekliyoruz.” dedi.

ÜFE’de bu yılın başından bu yana sürekli gerilemenin olduğuna dikkat çeken KSO Başkanı “Sanayicilerin önemli girdisi olan elektrik ve gaz sektöründe ardı sıra devam eden, nisan ayında da yıllık yüzde 8,14 olarak gerçekleşen düşüşün yanısıra döviz kurları ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin etkisi ile ÜFE’nin yılın başından bu yana düştüğünü görüyoruz. Doğal olarak bu düşüşü TÜFE’de de görüyoruz. Kaldı ki sezonsal etkiyi de dahil ettiğimizde enflasyon önümüzdeki aylarda daha da düşeceği görülmektedir. Enflasyondaki düşüşün süreklilik kazanacak olması, Merkez Bankasının faiz indirme kararlarında etkili olacaktır düşüncesindeyiz.” dedi.

Üretici fiyatlarında aylık en yüksek artışın ham petrol ve doğalgazda gerçekleştiğini belirten Zeytinoğlu, “Alt sektörlere baktığımızda en fazla artışın yüzde 9,58 ile ham petrol ve doğalgazda gerçekleştiğini görüyoruz.” dedi.

Paylaş