KSO Başkanı Zeytinoğlu ocak’ta ‘sıçrama’ yapan enflasyon rakamlarını değerlendirdi: "Temennimiz bu yükselişin kalıcı olmaması"

3 Şubat 2017

TUİK tarafından açıklanan ocak ayı enflasyon rakamlarında beklentilerin üzerindeki artışı değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; “Sanayicilerin üretim maliyetleri açısından üretici fiyatları çok önemli. Temennimiz bu yükselişin kalıcı olmaması.” dedi.

Fiyat endekslerindeki sıçramaya döviz kurlarındaki yükselişin neden olduğunu vurgulayarak tüketici fiyatlarında da ‘çift haneli enflasyon’ tehlikesinin ortaya çıktığına dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu:  “Dövizdeki artışın enflasyonu nasıl hızlandırdığını aralık ayında gördük. Dövizdeki kur artışının etkisi, ocak enflasyonunda kendini yeniden hissettirdi. Aylık TÜFE yüzde 2,46 artarak yıllık bazda yüzde 9,22 seviyesine yükseldi. ÜFE ise aylık yüzde 3,98, yıllık bazda 13,69 oldu. ÜFE’deki artış enflasyona zamanla yansıyacağı için önümüzdeki süreçte de enflasyondaki artış sürme eğiliminde olacak. Maalesef bu görünüm bize tüketici fiyatlarında da çift haneli enflasyonu işaret ediyor.” dedi.

-Sanayicilerin maliyetleri yükselecek

Sanayiciler için üretim maliyetleri açısından üretici fiyatlarındaki enflasyonu çok önemli olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu; “Üretici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 3,98, geçen yıla göre ise yüzde 13,64 artarak son yılların en yüksek düzeyine ulaştı. Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 29,26 ile ham petrol ve doğal gaz, yüzde 12,00 ile kok ve rafine petrol ürünleri ve yüzde 7,61 ile ana metaller alt sektörlerinde gerçekleşti. Fiyatlar imalat sanayinde yüzde 3.87, madencilik taş ocakçılığı sektöründe yüzde 6.58, elektrik gaz sektöründe yüzde 4.12, su temininde yüzde 3.72 artış gösterdi. Döviz kurlarındaki artış maliyetleri tetikledi. Özellikle ÜFE’deki aylık bazdaki artışın önümüzdeki ay TÜFE’yi de arttıracağını tahmin etmekteyiz. Temennimiz bu yükselişin kalıcı olmaması.” değerlendirmesini yaptı.

Paylaş