KSO Başkanı Zeytinoğlu: “Sanayi üretimindeki düşük büyümenin sinyallerini dış ticaret verilerinden almıştık”

8 Haziran 2016

–          TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı sanayi üretimindeki yüzde 0,7’lik artışı değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “2015 yılının Ağustos ayından itibaren genel olarak yüzde 3’ün üzerinde artışla gerçekleşen sanayi üretiminde, Nisan ayında yüzde 0,7’lik düşük bir artış gözlemliyoruz. Dış ticaret verilerinden bu sinyali almıştık. Dokuz ayın en düşük seviyesinde gerçekleşen üretim artışını ekonomide bir yavaşlama olarak endişe verici görüyoruz.” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “2015 yılının Ağustos ayından itibaren genel olarak yüzde 3’ün üzerinde artışla gerçekleşen sanayi üretiminde, Nisan ayında yüzde 0,7’lik düşük bir artış gözlemliyoruz. Dokuz ayın en düşük seviyesinde gerçekleşen bu üretim artışıyla ekonomide yavaşlama sinyallerin alıyoruz. Dış ticaret verilerinden bu sinyali almıştık.” dedi.

Yatırımların işareti olan sermaye malı üretimindeki gerilemeye vurgu yapan Zeytinoğlu yaptığı açıklamada “Yatırımların işareti olan sermaye malı üretimindeki yüzde 5,78’lik gerileme endişe veriyor. Yabancı sermaye yatırımı çekme noktasında acil çabalara ihtiyacımız var. Ülkemize gelecek yabancı sermayeyi sadece Türkiye pazarı için değil, komşumuz ülkelere ticaret yapmaları için bir fırsat olarak görüyoruz. Diğer taraftan mevcut teknolojimizle ancak çevremizdeki ülkelere ihracat yapabiliyoruz. Avantajlı yanımız Gümrük Birliği’nden dolayı Avrupa’ya ihracatımız iyi. Ancak bu yeterli değil. Yüksek katma değerli ürün üretmemiz gerekiyor ki pazar gamımızı geliştirebilelim.” dedi.

Zeytinoğlu açıklamasında “Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine baktığımızda, 2016 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksindeki yüzde 4,5’luk azalış dikkat çekicidir. Bunun yanında buhar ve iklimlendirme üretimi endeksi yüzde 3,5 artarken, imalat sanayi sektörü endeksinde ise yüzde 0,6’lık bir artış gerçekleştiğini gözlemliyoruz.” dedi.

Kocaeli dış ticaret rakamlarını da değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Mayıs ayında Kocaeli Gümrüklerinden aldığımız rakamlara göre İlimiz sanayi kuruluşlarının ihracatı geçen aynı ayına göre yüzde 14,5 azalarak 1,2 milyar dolar ve ithalatı ise yüzde 10 azalarak 3,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2016 yılı dış ticaret rakamlarındaki gerileme İlimizde de görülüyor. İlk beş ayda Kocaeli’nden yapılan ihracatın 2011 yılı ile aynı olduğunu görüyoruz.” dedi.

Paylaş