KSO Başkanı Zeytinoğlu Sanayi üretimindeki sınırlı artışı Ramazan ayına bağladı

8 Ağustos 2016

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Haziran ayında sanayi üretimindeki yıllık yüzde 1,1 düzeyindeki artışı değerlendirerek “Sanayi üretiminde Haziran ayında beklentilerimizin altında küçük bir artış oldu. Sanayinin alt sektörlerini incelediğimizde sadece imalat sanayinin binde 4 gerilediğini görüyoruz. Bunu Ramazan ayından kaynaklı durgunluğa bağlıyoruz.” açıklamasını yaptı.

KSO Başkanı “Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7,9, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi sektörü endeksi yüzde 9,3 artarken imalat sanayi sektörü endeksinin binde 4 gerilediğini gözlemliyoruz. İmalat sanayinin toplam sanayi endeksindeki ağırlığı düşünüldüğünde sanayideki büyüme sınırlı kaldı.” dedi.

İmalat sanayinin alt sektörlerinde diğer ulaşım araçlarındaki yüzde 29,1 gerilemenin dikkat çektiğini vurgulayan Zeytinoğlu, “Diğer ulaşım araçları yani gemi yapımı ve tekne imalatı, demir yolu için demir yolu vagonlarının ve lokomotiflerin imalatı, uçakların ve uzay gemilerinin ve bunların parçalarının imalatı gibi ulaşım araçlarının imalatında yüzde 29 civarında gerileme gözlemlenirken, motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatında yüzde 7 civarında artış gerçekleşmiştir.” dedi.

Yılın ikinci çeyreğinde sanayideki büyümenin yüzde 2,5 olduğunu belirten Zeytinoğlu “Yılın ikinci çeyreğinde sanayi üretimindeki büyümede ortalama yüzde 2,5 artış gerçekleştiğini gözlemliyoruz. Buradan GSYİH’da ikinci çeyrekte yüzde 2 ile 3 arası büyüme gerçekleşebileceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

Ana sanayi gruplarına bakıldığında sermaye imalatı ve enerji kalemleri dışındaki gruplarda gerileme olduğunu belirten Zeytinoğlu, ülkemizde sanayileşme oranının arttırılması gerektiğini vurguladı. Yeni teşvik paketinin de buna ivme kazandırabileceğini belirtti.

Paylaş