KSO Başkanı Zeytinoğlu: SANTEK 2016'da 30 Bin Ziyaretçi ve 2 Bin Görüşme Hedefliyoruz

25 Şubat 2016

İzmit Uluslararası İnterteks Fuar alanında 26-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek  olan Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı SANTEK 2016 tanıtım toplantısında konuşan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, fuarda 30 bin ziyaretçi ve 2 bin iş görüşmesi yapmayı hedeflediklerini söyledi.

TÜYAP 3. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji (SANTEK 2016) Fuarı tanıtım toplantısı Kocaeli Sanayi Odası Sosyal Tesislerinde yapıldı. Fuar tanıtımına Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Tüyap Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdür Yardımcısı Cihat Alagöz, Kocaeli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Zihni Yılmaz, Körfez Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Erkan Çağlayan katıldı.

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından 26 – 29 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenecek SANTEK 2016 – 3.Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı, Kocaeli Sanayi Odası (KSO), Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) iş birliği ile Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle yapılacak.

SANTEK 2016 Fuarı hakkında bilgi aktarımında bulunan Tüyap Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, fuar kapsamında, Üretim Makineleri ve İmalat Endüstrisi, Enerji, Elektrik, Elektronik, Otomasyon, Otomotiv ve Yan Sanayi, Liman, Tersane ve Gemi Sanayi, Demir Çelik ve Demir Dışı Metaller, Yapı Malzemeleri ve Teknolojileri, İş ve İnşaat Makinelerinin yer aldığını söyledi.

Fuara yurtdışından da ziyaretçi çalışmalarının yoğun bir şekilde planlanmakta olduğunu vurgulayan Genel Müdür Ersözlü, “Tüyap Yurtdışı Ofisleri (İran, Gürcistan, Bulgaristan, Makedonya, Mısır ve Rusya) aracılığıyla sektörün profesyonelleri fuarı ziyaret edecek ve bu bağlamda fuara katkı sağlayacak. Ayrıca, dünyadaki muadil fuarlarda tanıtım ve pazarlama çalışmaları planlanacaktır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na tahsis edilecek stantta “Yerlileştirme Sergisi” açılacak olup ithal edilen bazı ürünlerin yerli firmalardan teminine ilişkin görüşmeler yapılacaktır. Yine yerli tedarikçi bulma yönünde çalışmaları kapsamında Türk Hava Yolları, Aselsan ve Roketsan fuarda yer alacaktır.” dedi.

Genel Müdür Ersözlü, “Şu anda 100 firma yerini ayırtmış durumda. Fuar zamanına kadar görüşmeleri devam eden firmalarla bu firma sayısı 200’ü geçecektir. Bu zamana kadar hiç katılmamış sektörün önemli firmaları SANTEK fuarında yer alacaktır. Yurtdışı ve yurtiçinden yoğun katılımcı olmasını planlıyoruz. SANTEK Fuarı’nda ilk defa uygulanacak olan makine ve malzeme tedariği konusunda CERN Projesi gerçekleştirilecektir. TOBB liderliğinde düzenlenecek olan projede, Türkiye’nin CERN ortak üyeliğinin başlaması ile Türkiye’de üretim yapan sanayi firmaları CERN’de yapılan alım ve ihalelere katılım hakkı elde etti. Ortalama 600 milyon avroluk mal ve hizmet alımlarının gerçekleştiği CERN’ün Türk firmaları için yeni bir pazar oluşturması yanında yüksek teknolojili üretim ve ARGE faaliyetlerine de bir ivme kazandırması bekleniyor. Önceki senelerde de yapılmış olan ve bu yıl da SANTEK Fuarı’nda eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek Match4Industry – Ticari İş Görüşmeleri organize edilecek.” dedi. 

KSO Başkanı Zeytinoğlu, 30 Bin Ziyaretçi 2 Bin İş Görüşmesi Yapmayı Hedefliyoruz

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “SANTEK Fuarının ilkinde 167 firma yer aldı ve fuarı 12 bin ziyaretçi gezdi. İkincisinde ise 220 firma yer aldı. Ziyaretçi sayısı ise 20 bin oldu. Bu kez SANTEK 16 Fuarında 30 bin ziyaretçi ve 2 bin iş görüşmesini hedefledik. Türk Hava Yolları, Aselsan gibi savunma sanayimize öncülük edecek alıcı firmalarında olması işimizi kolaylaştıracak. Bu yıl fuar şirketimizi TÜYAP ile yer değiştirdik. TÜYAP’ın fuarcılıkta 35 yıllık liderliği var. Bu yıl hedefimiz 25 ülkeden temsilci getirmektir. Amacımız fuarı ülke bazında fuarı önemli hale getirip, uluslararası boyuta taşımaktır.” dedi.

Paylaş