KSO Çevre İhtisas Komisyonu 8. Toplantısı İstanbul Sanayi Odası Çevre İhtisas Kurulu’nun İştiraki ile Gerçekleştirildi

9 Haziran 2015

Türkiye imalat sanayinin yüzde 13’ünü üreten ilimiz için çevre ve iş sağlığı ve güvenliği konuları diğer illere göre çok daha öncelikli bir meseledir. Bu bilinçle; sanayinin temsilcisi olan Odamız öncülüğünde, İlimizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel idareler, OSB Müdürlükleri ve Meclis Üyelerimizin katılımı ile 2013 yılında “KSO Çevre İhtisas Komisyonu” oluşturulmuştur. KSO Çevre Komisyonu; Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Kocaeli Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü, Gebze Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü, TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, İZAYDAŞ, Çevre Mühendisleri Odası, GOSB Çevre Birimi, TOSB Çevre Birimi, GEPOSB Çevre Birimi, GÜZELLER OSB Çevre Birimi, İMES Çevre Birimi, MAKİNACILAR OSB Çevre Birimi, KİMYACILAR OSB Çevre Birimi, DİLOVASI OSB Çevre Birimi, Solventaş, Sarkuysan, Müpa Tarım ve Sümerler Tekstil’den oluşmaktadır.

KSO Çevre İhtisas Komisyonunun amacı;

  •  Doğal çevre bilincini ve duyarlılığını geliştirmek, etkin kılmak, yaygınlaştırmaya yönelik çalışmalar yapmak,
  •  Sorunlara karşı ortaklaşa projeler yürütmek, kamuoyu oluşturmak,
  •  Çözüm önerileri üretmek ve yaşama geçirmek,
  •  Üyelerimizin çevre konusundaki sorunlarını tartışmak,
  •  İlimizin çevre konusundaki eğitim ihtiyaçlarını tespit etmektir.

İstanbul Sanayi Odası Çevre İhtisas Kurulu’nun teşrif ettiği 8. toplantı Kocaeli Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde 08 Ocak tarihinde gerçekleştirildi. Toplantıya KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan ZEYTİNOĞLU, KSO Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet SARAÇ, KSO Meclis Üyesi Mustafa Kenan SELÇUK, İSO Yönetim Kurulu Üyesi M. Ata CEYLAN, İSO Çevre Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk ERCEBER, Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan AYTAÇ, Kocaeli Sanayi ve Ticaret İl Müdürü İlhan AYDIN, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Şube Müdürlüğü yetkilileri, diğer KSO Çevre Komisyonu ve İSO Çevre Kurulu Üyeleri iştirak etti.

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan ZEYTİNOĞLU’nun açılış konuşması ile başlayan toplantıya; oldukça yoğun bir katılım vardı. ZEYTİNOĞLU konuşmasında, KSO’nun çevre konusunda yaptığı eğitimlere, toplantılara, Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri organizasyonuna ve Komisyonun faaliyetlerine değindi.

2. açılış konuşması İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi M. Ata CEYLAN tarafından yapıldı. CEYLAN konuşmasında İstanbul Sanayi Odası Çevre ve Enerji Şubesinin faaliyetleri, çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından KSO Çevre Komisyonu Başkanı ve İZAYDAŞ Genel Müdürü Muhammet SARAÇ Komisyonun amacı, oluşumu, faaliyetleri, oluşturduğu görüşler ve öneriler gibi konuları içeren sunumunu yaptı. SARAÇ; sunumunda ambalaj atıklarının yönetimine, ÇED yönetmeliğine, tehlikeli atık ve özel atıkların yönetimine ve bu atıkların taşınması konusundaki mevzuatlara yer verdi.

Toplantıya KSO Çevre Komisyonu Üyesi ve Solventaş Genel Müdürü Mustafa Kenan SELÇUK’un Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik kapsamındaki sunumu ile devam edildi. SELÇUK; sunumunda katılımcılara bu yönetmeliğin kapsamı, amacı, sanayiciye getirdiği yükümlülükleri, Odamız ve Komite olarak yapılan faaliyetler ve çalışmalar hakkında katılımcıları bilgilendirdi. SELÇUK; bu yönetmeliğe uyum için yapılması gerekenlerle ilgili öneri ve taleplerimiz ile sunumunu bitirdi.

İstanbul Sanayi Odası Çevre İhtisas Kurulu Üyesi Haluk Erceber Chemport Kimya İhtisas Endüstri Bölgesi Kümelenme Projesi konusundaki sunumunu yaparak konuyla ilgili katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantı, KSO’nun İstanbul Sanayi Odası Çevre İhtisas Kurulu’na hediye takdimi ile sonlandırıldı.

Paylaş