KSO Çevre İhtisas Komisyonu Üniversite-Sanayi İşbirliği Kapsamında Gebze Teknik Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

4 Nisan 2016

Kocaeli Sanayi Odası öncülüğünde kamu kurum ve kuruluşları, yerel idareler, OSB Müdürlükleri ve KSO Meclis Üyelerinin katılımı ile oluşturulan “KSO Çevre İhtisas Komisyonu” 12. Toplantısı’nı Gebze Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. Toplantıya Çevre İhtisas Komisyonu Başkanı Muhammet Saraç, KSO Kalite ve Çevre Uzmanı Aynur Hacıfettahoğlu, KSO İGE Uzmanı Dila Denizhan Cengiz, Sarkuysan Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Çaycı, GTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihal Bektaş, GOSB Çevre Müdürü Funda Yılmaz, TOSB Çevre Yöneticisi Volkan Can, DOSB Çevre Yöneticisi Süleyman Onat, Güzeller OSB Çevre Yöneticisi Hatice Elveren, İMES OSB Çevre Yöneticisi Okan Karaalioğlu, Makinacılar OSB Çevre Yöneticisi Mahmut Cimşit, Kömürcüler OSB Çevre Yöneticisi Aslıhan Koşar ve ÇMO Yönetim Kurulu Üyesi Beyhan Dönmez iştirak etti.

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, KSO Çevre İhtisas Komisyonu Üyelerini makamında ağırlayarak, üniversite ve altyapısı, Çevre Mühendisliği Bölümü, projeleri ve üniversite-sanayi işbirliği konularında bilgi aktardı. Görgün, “Türkiye genelinde Çevre Mühendisliği Bölümleri arasında 3. sıradayız. 2016 yılında lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere toplam 6000 öğrenciye ulaşacağız. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında ilk defa Çevre Mühendisliği Bölümüne lisans öğrencisi de kabul etmeye başlayacağız.” dedi.

Görüşmenin ardından Çevre Mühendisliği Bölümüne ait içme suyu, atıksu, hava ve atık laboratuvarları ve pilot tesisleri gezilerek, hali hazırda devam eden projeler konusunda bilgi alındı.

Toplantıya, Gebze Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Bülent Keskinler’in tanıtım sunumu ile başlandı. Keskinler Çevre Mühendisliği Bölümü, alt yapısı, projeleri, üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları konusunda bilgi aktardı. Özellikle sanayide hali hazırda uygulanmakta olan temiz üretim ve diğer çevre projeleri konusunda bilgi verdi.

“KSO Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri, Atık Yönetimi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı, 2016 Yılı Çevre Fuarları, bir önceki toplantıda alınan kararlar konusunda yapılan çalışmalar ve atık yakma tesisi” konuları görüşülerek toplantı sonlandırıldı.

Paylaş