KSO Çevre Ödülleri Sahiplerini Buldu

19 Eylül 2015

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) tarafından bu yıl 21’incisi düzenlenen Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri sahiplerini buldu. Büyük Firma dalında Hyundai Assan, KOBİ dalında ise Enka Cıvata ve Eren Çelik Firmaları ödülü aldı. Metal Sektöründe Sarkuysan, Otomotiv Sektöründe Anadolu İsuzu, Döküm Sektöründe Çelikel Alüminyum, Karma Sektörde Tüprag Metal ve İpeker Tekstil Çevre ödüllerine layık görüldü. Welborn Luxury Otelde düzenlenen törene; Çevre Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk ile Valimiz Sayın Hasan Basari Güzeloğlu’nun yanısıra, Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Vali Yardımcısı Osman Sarı,  Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, Oda Borsa birlik başkanları, Organize Sanayi Bölgesi Başkanları, sanayiciler ve işadamları katıldı.

 Şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende  Şahabettin Bilgisu Çevre ödüllerini 21’inci kez vermenin gururunu yaşadıklarını belirten KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KSO başkanı Şahabettin Bilgisu’nun 1970’li yıllardan itibaren çevre sorunlarının çözümü için adım attığını belirtti. Çevre sorunlarının tamamen sanayiciye yıkılmasının kendilerini üzdüğünü ifade eden Zeytinoğlu, “Çevre kirliliğinde en çok kirleticinin kış aylarındaki yakıtlar olduğunun, yapılan araştırmalarla ortaya konulmasına rağmen sanayici suçlanıyor. Şu anda ilimizde 100’ün üzerinde baca online izlenmektedir. Araç takip sistemi ise 511’e ulaşmıştır.” dedi.

Kocaeli’de bulunan atık bertaraf tesislerinin 24 saat esası ile takip edildiğini belirten Zeytinoğlu, “Kömürcüleri, Kömürcüler OSB’de topladık. Burada ortaya çıkan atık sular toplanarak arıtılıyor. Bu yıl Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri için rekor başvuru aldık ve 23 başvuru yapıldı. Başvuruda bulunan tüm firmalarımız bizim gözümüzde birincidir. Hedefimiz yarışmaya katılan firmalarımızın standartlarının tüm firmalarımıza yayılmasıdır.” dedi.

Zeytinoğlu’nun açılış konuşmasının ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 1970’li yıllarda çevre sorunlarını öngörerek bu yarışmayı başlatan Şahabettin Bilgisu’yu saygıyla andı. Ülkenin kalkınmasında ve gelişmesinde sanayicilerin büyük rolü olduğunu söyleyen Karaosmanoğlu, “Üreten herkes bizim için çok kıymetlidir. Bu ülkeye iyilik ve güzellik yapıyorlar. Türkiye, bu terör mikrobunu da temizleyerek emin adımlarla, güven ve istikrarla ileriye bakacaktır. Güçlü iktidarlara ihtiyaç vardır. Kocaeli’de tüm yönetim birimleri ile her derdine derman olmaya çalışıyoruz.” dedi.

SANAYİCİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAK SORUMLULUĞUMUZ

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Türkiye’nin geleceğe hazırlanırken en önemli kriterlerinin imalat ve üretim olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin sürdürülebilir bir büyümeye çok ihtiyacı olduğunu ifade eden Güzeloğlu, “Bu büyümenin en önemli kriteri üretimdir. Yüksek Ar-Ge temelli, orta ve ileri teknoloji gamına dayalı üretime ihtiyaç vardır. Kocaeli’de üreten sanayicimizin istediğimiz düzeye ulaşmamızda en fazla katkıyı verenlerdir. Türkiye’nin değişim ve gelişim sürecinde özel sektör bazlı gelişmeyi destekleyen bir yönetim anlayışını destekliyoruz. Merkezi yönetimler ve yerel yönetimlerimiz bu büyük hedefin gerçekleşmesinde sizinle işbirliği yapmak sorumluluğundadır. Sanayicilerimizin ortaya koydukları çevre perspektifinde üretimlerin

sürdürmelerini istiyoruz. Aldığımız çevreyi daha temiz gelecek kuşaklara iletmemiz gerekiyor.” dedi.

ÇEVRE-SANAYİ SEKTÖRÜ OLUŞTURULMALI

Kocaeli’de 21 yıldır Çevre ödüllerinin verilmesinin Türkiye sanayisi açısından çok önemli olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Bu yıl ilk kez bu çevre ödülü diğer illere de açık yapılarak Türkiye programı haline gelmiştir. Bu çevre ödülleri bir sanayi kuruluşunun başkaları tarafından denetlenmesine izin verilmesi çok önemlidir. Uluslar arası boyutta da büyük örnek teşkil ediyor. Çevre ile ilgili yılda 4,5 milyar lira harcama yapılıyor. Önümüzdeki yıllarda bu rakamın 7 milyarın üzerine çıkmasını bekliyoruz. Bunun için belediyelerimiz ve sanayicilerimizle yol haritamızı belirliyoruz” dedi.

Kocaeli bölgesinde Çevre-Sanayi sektörünün mutlak oluşturulması gerektiğini belirten Öztürk, “Bunu oluşturmazsak tehlikeli atıklar başta olmak üzere gelecekte bu bölge ciddi üretim maliyetlerinde artış olacaktır. Bunun için hep beraber bir dizi çalışmalar yapmalıyız. Çevre ve Şehircilik bakanlığı olarak tüm atıkların aynı zamanda bir hammadde olarak görüyoruz. Kocaeli bölgesinin baca gazlarını Ankara’da izliyoruz. Türkiye’de 420 baca izliyoruz. Bunun yüzde 25’i Kocaeli’de. Bacadan sınır değerler üzerinden gaz salımına izin vermiyoruz. Üreteceksiniz ama çevreye zarar vermeyeceksiniz” dedi.

Türkiye’nin Aralık ayında iklim toplantısının olduğunu belirten Öztürk, “Bakanlık olarak sera gazının salımı noktasında belediyelerimiz, bakanlıklarımızın ve kurumların yol haritalarını ortaya çıkarması için çalışmaları yaptık. Türkiye’nin Sera gazı yol haritası taslak olarak hazırlandı. Bayramdan sonra Başbakana sunacağız. Ekim ayının 15’inde İklim değişikliği sekreteryasına bunu bildireceğiz. 2020 yılından itibaren yapılması gerekenleri ortaya koyacağız” dedi.

Paylaş