KSO, Diyarbakır’da gerçekleştirilen TOBB Akreditasyon Çalıştayı’na Katıldı

24 Ekim 2019

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Diyarbakır’da ilk kez düzenlediği Akreditasyon Çalıştayı ile Akredite 269 Oda/Borsa Genel Sekreterleri ve akreditasyon sorumlularını Diyarbakır’da bir araya getirdi.​

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) ile Diyarbakır Ticaret Borsası (DTB) ev sahipliğinde düzenlenen Akreditasyon Çalıştayı’na TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve Akreditasyon Kurulu Başkanı Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan Vekili Veysi Aldemir ile Oda ve Borsa Başkanları, Genel Sekreterleri ve Akreditasyon sorumluları katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Engin Yeşil, TOBB tarafından yürütülen  Akreditasyon sisteminin oda ve borsalarda kalite bilincinin yerleşmesine, yükselmesine ve iş dünyası nezdinde saygınlığının artmasına katkı sunduğunu söyledi.

TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve Akreditasyon Kurulu Başkanı Faik Yavuz ise çalıştaya ev sahipliği yapan Diyarbakır TSO ve Diyarbakır TB’ye teşekkür ederek, oda/borsa camiasının geleceği açısından çok önemli olan akreditasyon sistemi çalışmalarına TOBB’un verdiği önemi vurguladı.

Yapılan konuşmaların ardından program takım ruhu ve kişisel verilerin korunması hakkında bilgilendirme ile devam etti.

Çalıştayın ikinci gününde ise “Finansal Yönetim, Sosyal Güvenlik Uygulamaları ve Teşvikleri, Stratejik Planların Risk Yönetimi, Mikro İfadeler” konularına değinildi.

Çalıştaya ikinci gün teşrif eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmasında, Diyarbakır’ın manevi kültürün sağlam kalesi ve medeniyetler şehri olduğunu söyledi. Akreditasyon konusunun önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Kendimizi devamlı yenilemek ve geliştirmek zorundayız. Kurumsal bir yapıya kavuşmalı, profesyonel şekilde çalışmalıyız. İşte akreditasyon sistemi bize bu konuda en iyi yol haritasıdır. TOBB yönetimi olarak bu işe verdiğimiz önemin bir göstergesi de sistemi ve kriterleri sürekli revize etmemiz. Daha objektif ve daha verimli olabilmek adına; denetimler, ziyaretler ve eğitimlere ayırdığımız kaynağı hep artırıyoruz. Sistemi devamlı geliştirip, daha iyi hale getiriyoruz” dedi. Konuşmasında Marka illerin, ilçelerin temelinde marka olan Oda-Borsalar’ın olduğunu anlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Şehrinizi marka yapmak üzere, liderliği de sizler üstlenecek, camiamıza, girişimcilerimize rehberlik edeceksiniz. İllerdeki, ilçelerdeki tüm paydaşları bir araya toplayarak onları harekete geçireceksiniz. Bu noktada, hizmet kalitesini daha da artırmak için, üyelerimizin, firmalarımızın taleplerini, ihtiyaçlarını toplamaya devam etmemiz lazım” şeklinde konuştu. Yurt dışında da Türkiye’deki oda borsa sisteminin örnek alındığını anlatan TOBB Başkanı, “Alman Odalar Birliği Başkanı bize misafir oldu ve dedi ki bizim sizden öğreneceğimiz çok şey var” ifadesini kullandı. Standartları daha da yükseltmeleri gerektiğinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Başardık diye durmak da yok zira artık dünyada sadece ülkeler markalaşmıyor. İller, hatta ilçeler marka haline geliyor, rekabette öne çıkıyorlar. İlin, ilçenin kanaat önderleri sizlersiniz. Marka illerin, ilçelerin temelinde marka olan Oda-Borsalar vardır. Şehrinizi marka yapmak üzere, liderliği de sizler üstlenecek, camiamıza, girişimcilerimize rehberlik edeceksiniz. İllerdeki, ilçelerdeki tüm paydaşları bir araya toplayarak onları harekete geçireceksiniz. Bu noktada, hizmet kalitesini daha da artırmak için, üyelerimizin, firmalarımızın taleplerini, ihtiyaçlarını toplamaya devam etmemiz lazım. Bizden daha fazla nasıl hizmet bekliyorlar, bunu görmemiz lazım. Camiamıza yakışan kalitede ve aktif çalışan kurumlar olmamız lazım” dedi.

3 gün süren çalıştay, akreditasyon sistemi çalışmaları hakkında bilgilendirme ile tamamlandı.

Çalıştaya; Kocaeli Sanayi Odası’nı temsilen İş Geliştirme Sorumlusu Aynur Hacıfettahoğlu ve İnsan Kaynakları ve İdari İşler Sorumlusu Aydın Kılınç iştirak etti.

Paylaş