KSO Haziran Ayı Meclis Toplantısı Konuğu Kocaeli Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU Oldu

15 Haziran 2017

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Haziran ayı Meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığında yapıldı. Meclis toplantısının konuğu Kocaeli Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU oldu. Toplantıya Büyükşehir Başkan Vekili Zekeriya Özak, EDOK Komutanı Metin Gürak, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, Bilim sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, SGK İl Müdürü Nurettin Nacar, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, İl Müftüsü Yusuf Doğan, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, KOTO Başkanı Necmi Bulut, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, OSB Başkanları, Oda yönetimi ve meclis üyeleri katılım sağladı.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, konuşmasına Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Şenoba Beldesi’nden havalandıktan kısa süre sonra yüksek gerilim hatlarına takılarak düşen helikopterde yaşamını yitiren 13 askerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm ülkeye baş sağlığı dileyerek başladı.

Yakın coğrafya ihracatından alınan payın giderek artmasının memnuniyet verici olduğunu söyleyen Başkan Zeytinoğlu, “Mayıs ayı ihracatımız 13,2 milyar dolar, ithalatımız 20,9 milyar dolar, yıllık ihracatımız 147,7 milyar dolar ile artış eğilimini sürdürmekte. AB’ndeki talep artışı, komşu ülkeler ile normalleşmeye başlayan ilişkiler ve yeni pazarlar ile döviz kurundaki gevşeme ihracatı desteklemiştir.” dedi. Doların gerilemesi ile ithalatın arttığını belirten Zeytinoğlu, “Ayrıca geciktirilen siparişlerin etkisi olduğunu da düşünüyoruz. Bu trend yıl sonuna kadar devam ederse, geçen yıl 56 milyar dolara inen dış ticaret açığı bu yıl 65 milyar doları aşabilir. Yüksek dış ticaret açığına bağlı olarak da cari açığın artması, ülkemiz için sürdürülebilir bir durum ve yapı değil. Dış ticaret açığının dengelenmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi. İlimiz ihracatı 1,9 milyar dolar diyen Zeytinoğlu, “En fazla artış gösteren sektörler otomotiv, kimya, demir çelik, iklimlendirme, makina ve tekstil.” dedi.

“Kurlardaki düşüş ile enflasyondaki gerilemenin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini düşünüyoruz” diyen Zeytinoğlu, “Enflasyondaki gerilemeye rağmen, gıda enflasyonu baz etkisi nedeniyle yüzde 16,91 ile 2010 Ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Önümüzdeki aylarda mevsimsel etki ile gıda fiyatlarında da gerileme bekliyoruz.” dedi.

Sanayi üretiminin yılın ikinci çeyreğine güçlü bir performansla başladığını belirten Zeytinoğlu, “Bu ivmelenmenin önümüzdeki ay da süreceğini tahmin ediyoruz. Kapasite oranlarındaki artış ile üretim, ihracat ve büyümemiz artıyor. İhracat artışı sevindirici, ama ithalatımız daha fazla artıyor. Nisan’da 33,2 milyar dolara yükselen cari açığın mayıs’ta biraz daha artacağını bekliyoruz. Cari açık her zaman üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Döviz kazandırıcı faaliyetlere ağırlık vermemiz gerekiyor.” dedi.

Birinci çeyrekte beklentilerin üzerinde gerçekleşen büyüme oranına ilişkin değerlendirmesinde, “Türkiye ekonomisi için memnuniyet verici bir büyüme oranını yakaladık. Bu oran yılın devamı için de olumlu bir sinyal veriyor.” dedi.

Türkiye’nin en büyük 500 işletmesi içerisinde Kocaeli’den 80 firma yer aldığını söyleyen Zeytinoğlu, “Bu yıl da ilk on firma içerisinde, Türkiye’nin en büyük firması TÜPRAŞ, İkinci büyük firması Ford Otomotiv, sekizinci büyük firması Hyundai Assan Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. yer aldı. Biz şirketlerin merkezlerini üretimlerini yaptıkları illere taşımalarını bekleyemeyiz. Ancak vergilerini üretim yaptıkları il içerisinde ödemelerini istiyoruz.” dedi. (KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun tam konuşma metni için tıklayınız.)

Kocaeli Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU, “Başarıyı erken elde edeceğiz”

Meclis toplantısının ardından, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu KSO üyelerine eğitimle ilgili bilgi aktardı. Kocaeli Valisi Güzeloğlu, “Bu büyük devlet ve millet kararlılık ve inançla hep birlikte sonsuzluğa akmaktadır. Var olan büyümemizi göz ardı etseler de ortaya konanlar güçlü Türkiye olduğumuzu gösteriyor. İnanıyoruz ve biliyoruz Türkiye dünyanın en gelişmiş 10 ülkesine ulaşacak. Kararlılığımız, azmimiz ve heyecanımızla bu başarıyı daha erken elde edeceğiz. Maddi ve manevi bütün kalkınmalarımızda yolumuza devam ediyoruz. ” dedi.

Güzeloğlu konuşmasının devamında, “Ulusların değişmesi eğitimli bireylerle olur. Şüphesiz en önemli konumuz nitelikli bir gençlik yetiştirmek. Milli eğitimin de temeli budur. Akıllı ürünleri kullanan değil, aklıyla akıllı ürünleri üreten birey yetiştirmektir hedef. Akıl temelli bir hedeflemeyi ortaya koyacağız. Kocaeli için hedef birinci olmak değil model olmaktır. Uygulamalarıyla Türkiye ve dünyaya ulaşmaktır.” dedi. (Kocaeli Valisi Hasan Basri GÜZELOĞLU’nun tam konuşma metni için tıklayınız.)

Paylaş