KSO Mayıs Ayı Meclis Toplantısının Konuk Konuşmacısı Başbakan Yardımcısı Sayın Fikri IŞIK oldu.

17 Mayıs 2018

Kocaeli Sanayi Odası 8. Dönem 2. Meclis Toplantısı Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Vali Hüseyin Aksoy ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleşti.

Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri töreniyle aynı güne gelmesi nedeniyle Kocaeli Sanayi Odası Meclis toplantısı Başiskele’de bulunan Welbronn Hotelde yapıldı. Meclis toplantısında ilk sözü alan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasını protesto eden Filistinlileri hedef alan ve onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan İsrail’in yaptığı katliamı şiddetle kınadıklarını vurgulayarak, “Başta BM ve AB olmak üzere Dünyadaki birçok ülkenin sert tepki gösterdiği bu vahşet karşısında, ABD’nin bu tutumundan vazgeçmesini ve İsrail-Filistin barışını destekleyici adımlar atmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu meclis toplantısında yaptığı konuşmada, “Nisan ayında; İhracat 13,9 milyar dolar. İthalat 20,5 milyar dolar. Yıllık ihracatımız 161,4 milyar dolara yükseldi. İhracatımız sürekli artıyor ancak ithalat ihracattan daha hızlı artıyor. İthalattaki artış ivmesi dış ticaret açığını ve dolayısıyla cari açığımızı büyütüyor. Mart ayında yıllık cari açık  55,4 milyar dolara yükseldi. Turizm gelirlerinden de hala cari açığa yeteri kadar katkı gelmiyor. Finansman tarafında ise doğrudan yatırım girişlerinin 2015 yılından bu yana azaldığını görüyoruz. İlk üç aylık dönemde ise; 2017’de 3 milyar ve 2018’de 2,2 milyar dolar doğrudan yatırım girişi oldu” dedi.

Kocaeli dış ticaret rakamlarına dair açıklamalarda bulunan Zeytinoğlu, “Kocaeli Gümrüklerine göre İlimiz dış ticareti nisan ayında, ihracat 2,43 milyar dolar, ithalat 4,67 milyar dolar. İlk dört aylık dönemde; İhracat 9,29 milyar dolar. İthalat 17,71 milyar dolar. İlimiz genelinde ithalatın yüksek olmasının ana nedeni hidrokarbon ithalatındaki maliyetler. Biliyorsunuz, nisan ayı petrol fiyatları geçen senenin aynı ayına göre yüzde 45 oranında arttı. İşsizlik oranı şubat yüzde 10,6. Bir önceki aya göre 0,2 puan, geçen yılın aynı ayına göre 2 puan geriledi. Bunu Memnuniyet verici buluyoruz. Şubatta istihdam edilen kişi sayısı; 2018’de 1 milyon 210 bin kişi arttı. Bir önceki yılın 3 katı. 2017’de 411 bin kişi idi. İşsizlik oranının aşağı çekilmesinde güçlü büyümenin ve istihdama yönelik verilen özel teşviklerin etkisi var. Önümüzdeki aylarda sezonsal etkilerle tek haneye inebileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“Bütçe nisan  2,7 milyar TL açık verdi” diyen Zeytinoğlu sözlerini, “Gelirler  61,6 milyar TL. Giderler 67,4 milyar TL. Bütçeye vergi gelirlerinden önemli katkı yansıdı. Yeni yapılandırma ile önümüzdeki aylarda daha fazla vergi geliri elde edilebilir. Maliye Bakanımız da dün yaptığı açıklamada yıl sonu vergi gelirlerinin bütçe hedeflerinin üzerinde olacağını söylemişti. Giderler tarafında öngörülen kadar harcama olsa denk bütçe yapabiliriz. Sanayi Üretim Endeksi (mart)Yıllık yüzde 7,6 arttı. İlk çeyrekte yüzde 9.8 ile rekor artış gerçekleşti. Sanayi üretimindeki bu güçlü artış büyüme beklentimizi de yükseltti. İlk çeyrek büyüme beklentimiz  yüzde 7 civarı” ifadeleriyle sürdürdü.

Zeytinoğlu sözlerini, “Sizlerin de bildiği gibi, 27 Mart tarihi itibariyle  önceki dönemlere ilişkin tüm şartları sağladığı halde, SGK prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanmamış olan işverenlere bir defaya mahsus olmak üzere geriye dönük olarak teşviklerden yararlanma imkanı getirildi. Bu kapsamda Odamız Ortak Satın alma faaliyeti kapsamında; Bu teşvikten Odamız üyelerinin uygun koşullarda ve güvenilir hizmet anlayışıyla yararlanabilmesi amacıyla alanında uzman iki firmamız ile bir protokol yaptık. Teşvike son başvuru tarihi 31 Mayıs 2018’dir” ifadelerini kullandı.

KSO Başkanı Zeytinoğlu şubat ayında gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi aktararak sözlerine son verdi. (KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun tam konuşma metni için tıklayınız)

Zeytinoğlu, Başbakan yardımcısı Fikri Işık’a yönelik konuşmasında olumlu çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, “Gerek İlimiz Başbakan Yardımcısı olmanızdan dolayı gerek daha önceki Bakanlıklarınız ve ilimizin özellikle ulaşım sorunlarına çok hakimsiniz. Sizin de katkılarınızda bu kapsamda önemli mesafeler kat ettik. Destekleriniz için tekrar çok teşekkür ediyoruz. Biliyorsunuz, Yalova-İzmit Otoyolu Projesi Hükümet Programında yer aldı. Henüz ihale edilmedi. Bölgemizden geçen yüksek hızlı tren hattına üçüncü demiryolu hattı planlara dahil edildi.  Üçüncü hat çalışmasının ihale edilme kararı alındı. Dördüncü hat projelendirildi. Yapılması ile alakalı üçüncü hat ihalesinin içine katılması kararı alındı.” dedi.

“OSB ve limanlara demiryolu kılçık hat çalışmaları başlatıldı” diyen Zeytinoğlu, “Bu kapsamda TCDD ve Odamız tarafından 10 firma ve 3 OSB ziyaretleri gerçekleştirildi. Asım Kibar OSB ve Arslanbey OSB’den Köseköy Lojistik Merkeze bağlantı yapılması için fizibilite çalışmaları Ulaştırma Bakanlığı tarafından kabul edildi.

Bundan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu çalışmalara çok emeğimiz olduğu için TCDD iki OSB’mize müjdeyi bizim vermemizi istedi.  Cengiz Topel Havaalanının sivil havacılığa açıldı. Sefer sayısı hala çok yetersiz. Son dönemde ise yerel ulaşım sorunlarımızın çözümü noktasında Büyükşehir Belediyemize katkı vermeye çalışıyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gölcük-İzmit arasında yeni metro hattı için proje ihalesini başlattı. Diğer taraftan Körfez-Köseköy arası metro hattı projesi için de girişimlerde bulunuyoruz. Önümüzdeki dönemde bu sürecin takipçisi olacağız” değerlendirmesinde bulundu. (KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun Başbakan Yardımcısı Fikri IŞIK’a yönelik konuşma metni için tıklayınız)

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşmalarının ardından Başbakan Yardımcısı  Fikri Işık yaptığı konuşmalarında; “Kocaeli Sanayi Odası sadece Kocaeli’nin değil Türkiye’nin en önemli sivil toplum meslek örgütlerinden bir tanesidir. Son günlerde Kudüs dolayısıyla Filistin’de yaşanan sistematik katliamı kınıyorum. Bölgeyi kan gölüne çevirmek için uyguladıkları şiddeti artırarak devam ediyorlar. Biz bölge biraz huzur bulsun diye mücadele ederken bazıları bölge kan gölüne dönsün diye tahriklerine devam ediyor. 70 in üzerinde Filistinli kardeşimiz şehit olmuştur. Dünya bunu İsrail’in yanına bırakmamalıdır. Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail’i bu tutumlarından dolayı kınıyoruz. Bölgenin huzura ihtiyacı var. Her birimizi yakından ilgilendiren dünyada önemli gelişmeler var. Şuanda Amerika Çin rekabeti ekonomik bir savaşa dönmüş durumda. Birkaç yıl sonra Çin dünyanın en büyük ekonomisi olacak. Pazardan biraz daha pay alırsak bizim lehimize olur. Bizim yapımızda iyimserlik vardır. Biz yapılan tüm tehditleri fırsata nasıl dönüştürürüz diye daha fazla çalışmak durumundayız. Türkiye büyümek zorunda olan bir ülkedir. Genç nüfusu olan bir ülkenin büyümekten başka çaresi yoktur. Büyüme azalırsa insanımız işsiz kalır. Elbette büyümenin de getirdiği bazı maliyetler var. Biz tasarruf açığı olan bir ülkeyiz. Biz ürettiğimizden çok tüketiyoruz. Dolayısıyla tüketimi dış kaynakla finanse etmek zorunda kalıyoruz. Bunun önüne geçmenin tek yolu üretimi artırmak katma değeri yüksek ürünlerde dünya ticaretinden daha fazla pay almaktır. Üretimle ilgili her konuda sizleri destekliyoruz.

Kocaeli Türk sanayisinin kalbidir. Türkiye’de 892 AR-GE Merkezi var bunun 101 tanesi Kocaeli’de dir. Tasarım merkezlerini AR-GE Merkezleri gibi destekleme kararı aldık. 217 Tasarım Merkezi kuruldu. Bunun 12 tanesi Kocaeli’de dir. Kocaeli’de 2 üniversitemiz var. Bilişim Vadisi çalışmaya başladı. Sanayicilerimizin yaşadığı sorunlar için bizde elimizden gelenin en iyisini yapma gayretindeyiz. Sizler üretiyorsunuz bize düşen görevde sizin işinizi kolaylaştırmaktır.” diyen Sayın Başbakan Yardımcımız Sayın Fikri Işık,  Meclis toplantısının hayırlı olması temennisinde bulundu.

“TÜRKİYE BÜYÜMEK ZORUNDA OLAN BİR ÜLKE”

Dünya siyasetine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Işık, “Dünya gerginlik ve belirsizlik dönemi yaşıyor. Şu anda ABD-Çin rekabeti ekonomik savaşa dönüşmüş durumda. Bölgemizde AB-Rusya gerilimi yaşanıyor. Bütün bunlar aslında bizim önümüzdeki sürecin geçmişe göre daha fazla tehditler olduğunu gösteriyor. İyimserler her tehdidi fırsat görür. Biz bu tehditleri fırsata çevirmek adına çalışıyoruz. Türkiye için bazı olmazsa olmazlar var. Türkiye büyümek zorunda olan bir ülkedir. Bu kadar genç nüfusu olan bir ülkenin büyümeden başka çaresi olamaz. Bu büyüme azalırsa insanlar işsiz kalır. Bunun oluşturacağı sosyal maliyeti göze almak zorundasınız. Büyümenin de bazı dezavantajları var. Bunlar yönetilemez yan etkiler değil. Türkiye bunları başaracak. Büyüme ithalat odaklı mı yoksa ihracat odaklı bir büyüme mi olacak. Eğer ihracat odaklı büyümeyi başarırsak yan etkileri yaşamayız. Parasal genişleme dönemi bitti artık parasal sıkılaştırma politikaları uygulanıyor. Bu tüm piyasalar için bir risktir. Merkez bankamız proaktif olmalı ” diye konuştu.

“YERLİ, YENİLİKÇİ, YEŞİL ÜRETİM”

Fikri Işık konuşmasının devamında, “Biz ürettiğimizden çok tüketiyoruz. Biz tasarruf açığı olan bir ülkeyiz. Bunu aşmak için üretimi arttırmalıyız. Bunu herkes söylüyor. Bizim AK Parti iktidarı döneminde önemli adımlar attığımızı biliyorsunuz. AR-GE Reform Paketini çıkardık. Detaylı çalışmalar yaptık. Devrim niteliğinde bir AR-GE Reform Paketi oluşturduk. Biz yenilikçi her bir sanayicimizin yanındayız. Patent kanunu çıkardık. Bu konuyu sizlerle 6 buçuk saat yaptığımız bir toplantıda ele aldık. Artık üretimle ilgili her aşamada sizleri destekliyoruz. Bir sloganımız vardı. Yerli, Yenilikçi ve Yeşil Üretim. Yeşil üretim artık gelecek kuşakların bizim üremizdeki hakkındadır” dedi.

“KOCAELİ TÜRK SANAYİSİNİ KALBİDİR”

“Kocaeli Türk Sanayisinin kalbidir” diyen Işık, “ Kim ne derse desin Türk Sanayii’nin başkentidir. 892 AR-GE Merkezi’nin 101’i Kocaeli’de. 217 tasarım merkezi kuruldu. Bunların sadece 12 tanesi Kocaeli’de. Kocaeli’nin potansiyeli daha yüksek bir rakamı kaldırır. Teknoloji Geliştirme Merkezi noktasında Kocaeli’de 5 yer var. 2 üniversitemiz var. Bilişim Vadisi artık çalışmaya başladı. Kocaeli bu konuda önümüzdeki süreçte daha başarılı sonuçlar elde edecektir. Kuzey Marmara Otoyolu tamamlanacak. Güney Marmara Otoyolu projesi yapılıyor. Osmangazi ile de transit trafiğin yükünü şehrimizin üzerinden alacağız.

“SANAYİCİLERİMİZ GEREKENİ YAPACAKTIR”

Işık sözlerini, “OSB’lerin giriş çıkışında büyük sorun vardı. O sorunu çözdük. Şimdi aynı noktada Ankara yönünde de yakında bir inşaata başlıyoruz. Orada 4 ayrı köprü yapacağız. Yan yolları büyükşehirimiz yapacak. Konuyu Ulaştırma bakanımıza ilettim, gerekli talimatları verdiğini belirtti. Terminal kavşağımız da yakında bitecek. Köseköy Kavşağıyla ilgili bir talihsizlik oldu. Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin yapılması yönünde karar verildi. Yakında oraya başlıyoruz. Şimdi yeni çalışmamız hızlı treni Köseköy’den Gebze’ye arkadan almak. Bunların hepsini adım adım takip ediyoruz. Bize düşen görev sizin işinizi kolaylaştırmak. Biz bunun gayreti içerisindeyiz.24 Haziran’da seçime gidiyoruz. Türkiye bu seçimden sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hayata geçecek. Sizler sanayiciler olarak gerekeni her zaman yaptınız. Bundan sonra da yapacağınızı düşünüyorum” diyerek sonlandırdı.

Paylaş