KSO Meclisine KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu konuk oldu

17 Ocak 2024

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Ocak Ayı Meclis Toplantısı, KSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un yönetiminde gerçekleşen toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Meclis Üyeleri hazır bulundu.

Meclis Toplantısının konuğu, KOSGEB Başkanı Ahmet Serdar İbrahimcioğlu oldu.  Meclis Başkanı Tuğrul’un toplantıyı açmasının ardından KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu söz alarak ekonomik değerlendirmelerde bulundu, aylık faaliyetlerini paylaştı.

Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşması için Tıklayınız

Meclis toplantısında konuşan KOSGEB Başkanı İbrahimcioğlu ise şunları söyledi: “Meclis toplantısında konuşan KOSGEB Başkanı İbrahimcioğlu ise şunları söyledi: “Bugün ihracat odaklı sanayi kentinin içerisindeyiz. Türkiye’de toplam 3 milyon 773 bin KOBİ var. Bunun 3 milyonu KOSGEB’in hizmet vermesi gereken tanımına uyuyor. KOSGEB 2009 yılına kadar sadece sanayi alanına hizmet eden bir konumdaydı. Bu kavram sanayi yerine işletme olarak değiştirilmiş. KOSGEB 2002 yılından bu yana 1 milyon 297 bin KOBİ’ye destek vermiş.

Desteklerimizi herkesin anlayabildiği duruma getirmeyi istiyoruz. 2023 yılında 107 bin KOBİ’ye 18 milyar destek verdik.  İmalat sanayisine olan desteğimizi artırmak istiyoruz. Verdiğimiz desteklerin yüzde 53’ü imalat sanayisine gitmiş. KOSGEB’in sanayiciye olan desteği yüzde 78’e çıkarılsın diye Orta Vadeli Program’da yazılmış. KOSGEB’i dijitalleşen bir kurum haline getirmemiz lazım. Yeni dönemde bin KOBİ uzmanımız ile sahada olacağız ve firmalarımıza gideceğiz. Bunu da erişilebilirlik konusunda önemsiyoruz. Kocaeli’de 95 bin kayıtlı KOBİ var. Bu yıl Kocaeli’de bulunan 13 bin imalatçının yüzde 10’una denk gelen 1250’sine destek vermişiz. Hepsine 100 bin lira olmak üzere toplamda 125 milyon destekte bulunmuşuz. Kocaeli KOBİ olarak da güçlü bir şehir.”