KSO Meclisi’ne Sertaç Yerlikaya konuk oldu

15 Eylül 2021

KSO Meclis Toplantısı’nın bu ayki konuğu TÜBİTAK TÜSSİDE Teknoloji Stratejiler ve Dijital İş Modelleri Odak Alan Lideri Sertaç Yerlikaya oldu. Yerlikaya, ‘Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’ konulu önemli bir sunum gerçekleştirdi

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) 8. dönem 42. meclis toplantısı Zoom üzerinden çevirimiçi olarak gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un yönettiği toplantıda KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ile meclis üyeleri hazır bulundu. Meclisin konuk konuşmacısı ise TÜBİTAK TÜSSİDE Teknoloji Stratejiler ve Dijital İş Modelleri Odak Alan Lideri Sertaç Yerlikaya oldu. Yerlikaya, ‘Ulusal Yapay Zeka Stratejileri’ konusunda detaylı bir sunum gerçekleştirdi, merak edilen soruları yanıtladı. Ayrıca meclis üyesi ve TAYSAD Başkanı Albert Saydam da ‘Elektrikleşme ile Otomotiv Tedarik Sanayimiz için Fırsat ve Tehditler’ konulu bir bilgilendirme sunumu yaptı.

EKONOMİK DEĞERLENDİRMELER

Meclis toplantısı Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un meclis üyelerini selamlaması ve ağustos ayı nizamını onaya sunmasıyla başladı. Ardından KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu söz aldı. Zeytinoğlu konuşmasına ilimizde Ar-Ge merkezini açan Prometeon Türkiye firmasını kutlayarak başladı. Daha sonra ekonomik değerlendirmelerde bulunan Zeytinoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “2021 yılı ikinci çeyrek büyüme oranımız yüzde 21,7 olarak açıklandı. Geçen yılın ikinci çeyreği tüm dünyada pandeminin etkisinin en fazla hissedildiği dönem olmuştu. Bundan kaynaklı baz etkisinin devreye girecek olmasıyla çift haneli büyüme oranları görmeyi bekliyorduk.

EN FAZLA BÜYÜYEN İKİNCİ ÜLKEYİZ

Bu oranla, verisi açıklanan ülkeler arasında ikinci çeyrekte en fazla büyüyen ikinci ülke olduk. Birinci ülke ise yüzde 22,2 ile Birleşik Krallık, üçüncü ülke ise yüzde 20,1 ile Hindistan oldu. Ülkemizin büyüme verilerine sektörlerin katkısı yüzde 2,3 ile tarımdan, yüzde 40,5 ile sanayiden, yüzde 43,4 ile imalat sanayinden, yüzde 3,1 ile inşaattan ve yüzde 45,8 ile hizmetler sektöründen geldi.  Yılı, yüzde 9-12 arası bir büyüme oranıyla kapatabileceğimizi düşünüyoruz.”

EN YÜKSEK AĞUSTOS

Ağustos ayı dış ticaret rakamlarını da paylaşan Zeytinoğlu, “İhracat yüzde 51,8 bir artışla 18 milyar 912 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu oran en yüksek ağustos ihracatı oldu. Ağustos ayında, Avrupa’ya çalışan firmaların planlı duruşları ve çip sorunu nedeniyle tarihi rekor seviye değil ama yüksek bir değer geleceğini bekliyorduk. Burada temmuz ayından ertelenen talebin de etkisi olduğunu düşünüyoruz. Biliyorsunuz temmuzda 9 günlük Kurban Bayramı tatili vardı. Ağustos itibariyle yıllık ihracatımız  207 milyar 469 milyon dolara yükseldi” dedi.

2 REKOR DAHA BEKLİYORUZ

Konuşmasını sürdüren Zeytinoğlu: “İhracatta son on iki aylık döneme baktığımızda on tane rekor gerçekleşme var. Bunlardan dört tanesi (ekim, aralık, mart, haziran) tüm zamanların en yüksek seviyesi, altı tanesi de (eylül, ocak, şubat, nisan, temmuz, ağustos) içinde bulundukları ayların en yüksek seviyesi. Son dört ayın en az ikisinde 20 milyar dolar ve üzerinde ihracat gerçekleştirmeyi bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Zeytinoğlu, ağustos ayı ithalatının ise 23 milyar 218 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyledi, “İhracatın ithalatı karşılama oranı  ağustos ayında  81,5’e yükseldi”  diye konuştu.

KOCAELİ DIŞ TİCARET RAKAMLARI

Kocaeli Gümrüklerinden alınan verileri de paylaşan Zeytinoğlu, “Ağustos ayında ilimizde üretim yapan firmaların ihracatları  3 milyar 683 milyon dolar oldu.  Kocaeli gümrüklerinden yapılan ihracat 1 milyar 929 milyon dolar, Kocaeli dışındaki gümrüklerden yapılan ihracat ise 1 milyar 754 milyon dolardır. İthalatımız ise  8 milyar 845 milyon dolar  oldu. Kocaeli Gümrüklerinden yapılan 4 milyar 720 milyon dolar, Kocaeli dışındaki gümrüklerden yapılan ithalat ise 4 milyar 125 milyon dolardır” ifadelerini kullandı.

ARTIŞ GÖRMEYİ BEKLİYORUZ

Temmuz ayında yıllık cari açığın 27 milyar 832 milyon dolara gerilediğini söyleyen Zeytinoğlu, “Yıllık cari açıkta haziran ayına göre 1.3 milyar dolarlık iyileşme var. Ağustos ayında da yıllık cari açıktaki gerilemenin devam edeceğini bekliyoruz” şeklinde konuştu. Ağustos ayı kapasite kullanım oranının Türkiye genelinde 77,1 olarak gerçekleştiğini söyleyen Zeytinoğlu, Kocaeli’de kapasite kullanımının yüzde 71olduğunu belirtti, “Ağustos ayında artışlar görmeyi  bekliyoruz” dedi.

YENİ DÜNYA DÜZENİ

Konuşmasına yeşil dönüşüm ve dijitalleşmeye dair görüşlerini paylaşarak devam eden Zeytinoğlu şunları kaydetti: “Bildiğiniz üzere pandemi sonrası tasarlanan yeni dünya düzenindeki normalleşmenin yeşil ve dijital olması planlanıyor. Ülkemizin en büyük ticaret partneri olan AB de ekonomisini döngüsel ekonomi ilkeleri çerçevesinde modernize ediyor. Bu çerçevede; AB; dijitalleşme ve yeşil ekonomiyi ‘ikiz hedef’ olarak benimsiyor. COVID-19 kurtarma planında açıkladığı 750 milyar Euro’luk yardım paketinde de AB, toparlanmanın yanı sıra Yeşil Mutabakat ve dijitalleşmeye yönelik yatırımlara öncelik vererek istihdam ve büyümeye katkı vermeyi planlıyor.

UYUM SAĞLAMALIYIZ

Avrupa ekonomisinin bu hızlı değişimine ayak uydurabilmemiz, mevcut pazarları koruyabilmemiz ve AB pazarında giderek artan rekabet ile baş edebilmemiz için AB’nin yeşil ve dijital dönüşümünü kapsayan bu yeni politikasına uyum sağlamamız ülkemiz açısından da elzem hale geliyor. Bu kapsamda yeni normale uyum sağlamak ve gelecekteki yeniliklere göre değişime hazır olmak için en etkili yol, şüphesiz doğru şekillendirilmiş bir dijital dönüşüm programından geçiyor.  İşletmelerde, üretim ve hizmet süreçlerinden yeni pazarlara erişime, satın almadan markalaşma alanlarına kadar çok geniş bir yelpazede dijital dönüşümden bahsetmemiz mümkün. Bu dönüşüm, üretim ekonomisinde rekabet gücü, sürdürülebilirlik, katma değeri yüksek ürün ve hizmet üretmek anlamına da geliyor.

PANDEMİDE DİJİTALLEŞME HIZLA ARTTI

Aslında pandemi döneminde üretimden, ticarete;  alışverişten, eğitime birçok alanda dijitalleşmenin hızı oldukça arttı. Hatta dijitalleşme konusunda 10 yıl içinde olması beklenen gelişmeler neredeyse birkaç ayda gerçekleşti. Bu kapsamda teknolojinin getirdiği imkanları kullanarak sürece hızla adapte olabilenler, zararlarını minimize edebilmeyi başardılar. Tıpkı dijital dönüşüm gibi Avrupa Yeşil Mutabakatı da, ekonomimizin ve KOBİ’lerimizin rekabetçiliğinde kaldıraç etkisi yaratacaktır. Fakat bu kapsamda uygulanacak sınırda karbon düzenleme mekanizması; ülkemizi ve sanayimizi doğrudan etkileme potansiyeline sahip. Bir ülkenin kendi Emisyon Ticaret Sistemi (ETS)’i varsa, karbon emisyonlarını vergileyebilecek ve tahsil ettiği vergileri de, ithal mal, AB’ye girerken mahsup edilebilecektir.

KARBON PİYASAMIZI OLUŞTURMALIYIZ

Ancak bu ülkede böyle bir düzenleme yoksa vergi doğrudan sınırda AB’ye ödenecektir. Bu nedenle ‘Karbon fiyatlaması sistemini’ tasarlamak önemlidir. Çin, temmuz ayında ilk aşamada kömür ve doğal gazdan elektrik üreten 2600 şirketi kapsayan kendi ETS sistemini kurup işletmeye başladı. AB’ye ithal edilen ürünlere konacak vergiyi kendisi toplamak için bir adım attı. Buna göre kirletenler artık karbon emisyonu için ton başına 7,5 dolar bir ücret ödeyecekler. Çin ise ETS’yi işletme hazırlıklarını 2017 yılından beri sürdürüyor. Atlantik’in iki yakasında yeni bir ticaret bölgesi şekilleniyor ve Çin değişime intibak ederek, pazarlarını korumaya çalışıyor.

REKABET GÜCÜMÜZ…

Türkiye, 2026’dan itibaren AB’ye yılda 771 milyon Euro karbon vergisi ödeyecek. Bu hesap demir-çelik, alüminyum, çimento, enerji ve gübrede ton başına verginin 50 Euro olacağı varsayımına dayanıyordu. Tüm sektörlere genişletirsek, yılda AB’ye sınırda ödememiz gereken vergi, ihracatımız aynı kalırsa, yaklaşık 2 milyar dolar olacak. Üstelik karbon maliyeti güncel AB ETS fiyatlarına göre belirlenecek. Fiyatlar 2021 yılı başında 30 Euro civarındaydı, bugün 60 Euro’nun üzerinde. 2026’yı siz hesap edin. Bu durum, ihraç mallarımızın fiyatını artırarak Türkiye’nin rekabet gücünü olumsuz etkileyecek bir maliyet. Bununla birlikte, Türkiye AB ekonomisinin ve hatta G7 ekonomisinin ayrılmaz bir parçası.

BİRLİKTE ELE ALMALIYIZ

İhracatımızın yüzde 60’ı G7 ülkelerine gidiyor. Durum sadece ithal mallara sınırda vergi ile sınırlı değil. Yeni ürün standartları içinde karbon ayak izi de olmazsa olmaz koşullar arasına eklenecek. Bu sebeple burada birkaç noktayı özellikle vurgulamak istiyorum. Dijital dönüşümü, yeşil ekonomik dönüşümle birlikte ele almalıyız. Paris İklim Anlaşması ile ilgili pozisyonumuzun tekrar değerlendirilmesi ve belirsizliğin giderilmesi iş dünyamız açısından hayati öneme sahiptir. Yeşil Mutabakata uyum sağlanması noktasında KOBİ’lere sağlanacak teşviklerin bir an önce tasarlanması gerekiyor.

ULUSAL STRATEJİ  HAYATA GEÇİRİLMELİ

AB ile uyumlu Emisyon Ticaret Sisteminin kurgulanması ve hayata geçirilmesi gerek. Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması’nın enerji ve kaynak yoğun sektörlerimize etkileri senaryolar bazında modellenmeli ve yol haritaları hazırlanmalı. Sanayicilerimizin, AB ile uyumlu olacak şekilde karbon ayak izi ölçümlerinin hızlıca yapılması ve belgelendirme sürecine ilişkin teknik kapasitemizin güçlendirilmesi gerekiyor. Dijitalleşme konusunda da belirlenen ulusal stratejilerimizin geç kalmadan hayata geçirilmesi gerekiyor. Yeşil Mutabakata uyumun AB ile başlatılan pozitif gündem ve Gümrük Birliği’nin modernizasyon süreci açısından da önemli olduğunu hatırlatmak isterim.”

ÖDÜL ORGANİZASYONUNA KATILIM DAVETİ

Konuşmasını KSO tarafından her yıl düzenlenen Sektörel Performans Ödül Organizasyonu hakkında bilgilendirme yaparak sonlandıran Zeytinoğlu, “Ödül organizasyonumuza son başvuru tarihi 5 Kasım’dır. Katılımlarınızı bekliyoruz” dedi.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşmasının tamamı için tıklayınız…

SERTAÇ YERLİKAYA KONUŞTU

Zeytinoğlu’nun ardından sözü TÜBİTAK TÜSSİDE Teknoloji Stratejiler ve Dijital İş Modelleri Odak Alan Lideri Sayın Sertaç Yerlikaya aldı. Yerlikaya, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğiyle hazırlanan ‘Ulusal Yapaya Zeka Stratejisi’ hakkında detaylı bir sunum yaparak meclis üyelerini bilgilendirdi. Yerlikaya, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi’nde Türkiye’nin durumunu, yapay zeka değer ve ilkelerini, stratejik öncelikleri, amaçları, tedbirleri, yönetişim yapısını ve sonraki adımları hazırladığı slayt eşliğinde paylaştı. Sunumun ardından meclis üyelerinin sorularını da yanıtlayan Yerlikaya, sanayideki dijital dönüşümün Türkiye için önemli olduğunun altını çizerek kendisini ilgiyle dinleyen meclis üyelerine teşekkür etti. Konuşmaların arından Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, konuk konuşmacı Yerlikaya’ya katılımından dolayı teşekkür etti.

Sertaç Yerlikaya’nın meclisteki sunumuna ulaşmak  için tıklayınız…

TAYSAD BAŞKANI SAYDAM SUNUM YAPTI

Meclis toplantısı meclis üyesi ve TAYSAD Başkanı Albert Saydam’ın ‘Elektrikleşme ile Otomotiv Tedarik Sanayimiz için Fırsat ve Tehditler’ konulu bilgilendirme sunumuyla devam etti. Saydam, “2010 yılında yola çıkan elektrikleşme treni pandemide bir dönemece girdi. Bu dönemeci kaçırmadan bu trene binmeliyiz” dedi. Saydam, otomotiv tedarik yan sanayinde elektrikli otomobil konusunun çok bilinmediğini, bu nedenle TAYSAD olarak 24 Eylül Cuma günü 09.00-15.30 saatleri arasında  Elektrikli Araç Günleri organizasyonu düzenleyeceklerinin duyurusunu  gerçekleştirdi. Organizasyon TOSB Konferans Salonu// TAYSAD Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği TOSB Otomotiv Tedarik Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 1. Cadde No10/1 41420 Şekerpınar / Çayırova adresinde yapılacak.

KSO YAZA VEDA EDİYOR

Toplantıda Kocaeli Sanayi Odası’nın  Kocaeli Fuarcılık A.Ş. ortaklığı da görüşüldü. Meclis üyelerinin oyuna sunulan madde oy birliği ile kabul edildi. Toplantı Meclis Başkanı Tuğrul’un 25 Eylül Cumartesi akşam saat 18.30’da Kocaeli Kongre Merkezi’nde Oda Orkestrası ile KSO Yaza Veda Organizasyonu’nun gerçekleşeceğini duyurmasıyla son buldu. Yaza veda konserine tüm üyeler aileleriyle birlikte davet edildi, konserin pandemi önlemleri kapsamında titizlikle yapılacağı vurgulandı. KSO Meclisi, 20 Ekim Çarşamba günü saat 10.00’da tekrar toplanacak.

Paylaş