KSO Meclisi’ne T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır konuk oldu

23 Ağustos 2023

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ağustos ayı Meclis Toplantısı, KSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un yönetiminde gerçekleşen toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Meclis Üyeleri hazır bulundu.

Meclis Toplantısının konuğu T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır oldu. Kacır, Kocaeli’nin sanayi şehri olarak önemine vurgu yaptı, Kocaelili sanayicilerin talep ve önerilerini dinledi. Toplantıda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı temsilcileri de hazır bulundu.

Meclis Başkanı Tuğrul’un toplantıyı açmasının ardından KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu söz alarak ekonomik değerlendirmelerde bulundu, aylık faaliyetlerini paylaştı.

Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşması için Tıklayınız.

Meclis Toplantısında söz alan Bakan Kacır, “Kocaeli bizim için çok kıymetli sanayi şehri. Türkiye’nin son 20 yılda gerçekleştirdiği sanayi atımının öncü şehri oldu. 20 yıl öncesinde sanayi bölgelerimizin sayısı 8 iken bugün bu sayıyı 14’e yükseltmiş durumdayız. OSB’lerimizdeki istihdam Kocaeli’de 9 bin 250’lerden 142.343’e son 20 yılda yükseldi. Yani yaklaşık 16 misline çıktı. Yine üretimdeki parsel sayısı 81’den bin 322’ye bu dönemde yükselmiş oldu. Organize sanayi bölgelerine ilave olarak iki endüstri bölgesini de son 20 yılda Kocaeli’ne kazandırdık. Aynı zamanda 132 Ar-Ge merkezimiz 10 ilde tasarım merkezimiz ve 5 Teknoparkımız da 938 firmamız Kocaeli’nde Ar-Ge tasarım ve inovasyon odaklı faaliyetlerini sürdürüyor. Bütün bu istatistikler aslında Kocaeli’de son 20 yılda Kocaeli Sanayisi’nin ne düzeye geldiğini ifade ediyor.

Sektörel tarafta baktığımızda özellikle otomotiv sektöründe Kocaeli öncü şehrimiz. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin gerçekleştirdiği 30 milyar dolara yakın otomobil ihracatının yüzde 25’ini tek başına Kocaeli gerçekleştirdi. Bizler Kocaeli’nde dikkatli planlamalar yaparak ihtiyaç duyulan ve sanayi alanından oluşturulan ve bu bölgedeki sanayinin biraz daha bölge dışına makul bir planla taşınmasının transferini sağlamak ama esasen de bölge sanayinin yüksek katma değerli atılımını hızlandırmak için çabalarımızı gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin TOGG benzeri pek çok teknoloji yatırımına ihtiyacı var. Bu yatırımlara Kocaeli’nin öncülük edeceğini öngörüyoruz.” dedi. Bakan Kacır daha sonra sanayicilerin talep ve önerilerini dinledi.