KSO Meclisi’ne T.C. Ticaret Bakanı Ömer Bolat konuk oldu

24 Kasım 2023

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Kasım Ayı Meclis Toplantısı, KSO Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul’un yönetiminde gerçekleşen toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Meclis Üyeleri hazır bulundu.

Meclis Toplantısının konuğu, T.C. Ticaret Bakanı Ömer Bolat konuk oldu.  Meclis Başkanı Tuğrul’un toplantıyı açmasının ardından KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu söz alarak ekonomik değerlendirmelerde bulundu, aylık faaliyetlerini paylaştı

Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşması için Tıklayınız

Meclis toplantısında konuşan Bakan Bolat, “Kocaeli deyince, hepimiz buradan geçmek zorundaydık. Anadolu’ya herkes memleketine Kocaeli’den geçerek giderdi. Kocaeli bir üretim sembolü, sanayinin sembolü bir şehrimiz. Bugün de Türkiye’nin 12 sanayi odasından biri olan Kocaeli Sanayi Odası’nın misafiriyiz. Türkiye için örnek bir şehir. Türkiye’deki 81 vilayetimizin yarısı Kocaeli ölçeğinde gelişmiş olsaydı bugün bizim milli gelirimiz 2 katını aşardı. Onu da başaracağız önümüzdeki süreçlerde. Türkiye bu anlamda çok büyük başarılar kaydetti. Kocaeli görevini çok iyi yapıyor.

Aktif bir dış ticaret uygulamamız halinde zarar veren ithalattan koruma hedefindeyiz. Vizesiz seyahat Türk vatandaşlarının hakkıdır. Yeni dönemde AB Liderler Zirvesi aralık ayından Türkiye ile ilgili bir gündemle toplanacaklar ve ilişkilerin nasıl yürütüleceği ile ilgili karar alacaklar. Türkiye ile iş yapmak ile ilgili acayip bir istek var. Avrupa’da da Japonya’da da var.

Türkiye’nin Covid döneminde ortaya çıkan sanayi kapasitesi kopmayan güçlü lojistik sistemi, Avrupa’ya 3 günde ulaşabilmesi, Türkiye’yi güçlü bir üs olma konusunda değerlendirmeye getirdi. Burası Kocaeli, sizlerin birçoğu yabancı firmalar ile çalışıyorsunuz. Bunları birebir işinizde yaşadığınız için sizlerde teyit edeceksiniz. Bu konularda çalışacağız. Yeşil ve dijital dönüşüm Avrupa birliği ile iş yapmamız için dikkat etmemiz konular. Kimse bu konuları hafife almamalı. 1 Ocak 2026’da karbon vergisi ile birçok firma sıkıntı çekebilir. Covid geride kaldı, piyasaların dengeli olmasını sağlamak bizim görevimiz” ifadelerini kullandı.