KSO Meslek Komiteleri, İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni Ziyaret Etti

12 Aralık 2019

TOBB ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü kapsamında, TOBB tarafından yürütülen “81 İlde 81 Okul Projesi”ne dahil olan Odamıza “İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” sahiplendirilmiştir.

Bu proje ile ilimizin en köklü meslek okulu olan İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde mesleki eğitimin; dinamik ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanması amaçlanmaktadır. Bu vesileyle, okulda atölye ve laboratuvarlar yenilenecek ve eğitim içerikleri firmalarımızın desteğiyle güncellenecektir.

2 bin 48 öğrencinin örgün ve 652 öğrencinin yaygın eğitim gördüğü okulun ilgili alanlarını firmalara tanıtmak ve firmaların da okulu sahiplenmeleri için Kocaeli Sanayi Odası koordinatörlüğünde başlatılan bu çalışma ile sanayi kuruluşlarının nitelikli ara eleman sorunlarına da destek sağlanmış olacaktır.

Bu proje sürecinde, firmalarımız aynı zamanda okulun müfredatının geliştirilmesine katkı verebilecek, ayrıca okulun öğrencilerine de staj imkanı vererek isterlerse bu öğrencileri istihdam edebileceklerdir.

Bununla birlikte, firmalarımızdan zorunlu olmamakla beraber mümkünse okula maddi katkı ya da atıl olan ama öğrencilerin eğitimlerinde kullanılabilecek; makine, teçhizat gibi çeşitli malzemeleri de okula hibe ederek katkı vermeleri beklenmektedir.

Bu çerçevede, KSO Başkanı Sayın Ayhan Zeytinoğlu’nun liderliğinde, Kocaeli Sanayi Odası meslek komiteleri, okulun ilgili bölümlerine ziyaretlere başlamışlardır.

  1. Ziyaret: 17. Meslek komitesi metal yapı sanayi
  2. Ziyaret: 6. ve 26. Meslek komitesi ağaç ürünleri ve mobilya imalatı
  3. Ziyaret: 9. ve 10. Meslek komitesi kimya sanayi

Ziyarete katılan firma temsilcileri, temrin malzeme konusunda destek olabileceklerini ve stajyer öğrenci alabileceklerini belirttiler. Ayrıca, okulun özellikle mobilya ve iç mekân tasarımı bölümünde döner sermayeden para kazanılabildiği ve bunun sanayi kuruluşlarına yaygınlaştırılarak daha fazla kazanç elde edilebileceği görüşüldü.

Paylaş