KSO, Savunma Sanayi Yerlileştirme Projesine Hız Kesmeden Devam Ediyor

3 Ocak 2018

Kocaeli Sanayi Odası, üyelerinin savunma sanayine tedarikçi olabilmesi için “Savunma Sanayi Yerlileştirme Projesi” kapsamındaki çalışmalarına  hız kesmeden devam ediyor.

Projenin amacı, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan yerli malzeme oranını arttırabilmek, yurtdışından tedarik edilen malzemelerin Kocaeli’ndeki yerli sanayi imkânları ile üretilebilirliğini tespit etmek ve yurtiçinden temin edilen malzemelerde rekabet ortamını tesis etmek.

KSO, proje ile üyelerinin savunma sanayi pazarına açılmasını ve İlin bu pazardan daha büyük pay almasını sağlamayı hedefliyor.

Bu kapsamda ikili iş görüşmeleri, Tedarikçi Günü Etkinlikleri ve saha ziyaretleri düzenleyen KSO, 2017 yılı sonu itibari ile savunma sanayi danışmanlık hizmeti de vermeye başladı.

Ayrıca KSO, üyeleri ile birlikte Komutanlıkları ziyaret ederek, sanayicilere yerlileştirilmesi planlanan makina ve ekipmanları yerinde görme fırsatı sunuyor.

Arifiye’deki 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ile ziyaretlerine başlayan KSO, bu kez sanayiciler ile birlikte İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nı ziyaret etti. İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nın genel tanıtımı ile başlayan ziyaret, yerlileştirilmesi planlanan ekipman ve altyapı ihtiyaçları  konusunda yapılan bilgilendirme ile devam etti. Firmalar, Komutanlığa ait fabrikaları gezerek, numuneleri yerinde görme imkanı yakaladılar. Program, MİLGEM projesinin 3. gemisi olan TCG Burgazada gezisi ile tamamlandı. Firmaların yoğun ilgi gösterdiği ziyarette önemli iş bağlantıları yapıldı.

Paylaş