KSO, Üyelerini Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Vakıf Şirketleri ile Buluşturdu

12 Nisan 2018

Kocaeli Sanayi Odası, üyelerinin savunma sanayine tedarikçi olabilmesi için “Savunma Sanayi Yerlileştirme Projesi” kapsamındaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı şirketlerinin katılımı ile “Savunma Sanayi Sektörel Bilgilendirme Toplantısı”nı gerçekleştiren KSO, üyeleri ile bu şirketleri buluşturdu.

İlimizin savunma sanayi pazarından daha büyük pay almasını istiyoruz.

Programın açılış konuşmasını yapan KSO Genel Sekreteri Memet B. Turabi; “KSO olarak 4 yıldır Savunma Sanayi Yerlileştirme Projesi’ni yürütüyoruz. Proje ile üyelerimizin savunma sanayi pazarına açılmasını hedefliyoruz. Projemizin amacı, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan yerli malzeme oranını arttırabilmek, yurtdışından tedarik edilen malzemelerin Kocaeli’deki yerli sanayi imkanları ile üretilebilirliğini tespit etmek ve yurtiçinden temin edilen malzemelerde rekabet ortamını tesis etmek. Bu kapsamda ikili iş görüşmeleri, Tedarikçi Günü Etkinlikleri ve saha ziyaretleri düzenleyen Odamız, 2017 yılı sonu itibari ile savunma sanayi konusunda danışmanlık hizmeti de vermeye başladı. Ayrıca üyelerimiz ile birlikte Komutanlıkları ziyaret ederek, sanayicilere yerlileştirilmesi planlanan makina ve ekipmanları yerinde görme fırsatı sunuyoruz.” dedi.

Turabi konuşmasını Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na ve savunma sanayi vakfı şirketlerine teşriflerinden dolayı teşekkür ederek tamamladı.

Her ürün dünya standartlarında üretilmektedir.

Sektörel Bilgilendirme Toplantısının ikinci konuşmasını yapan Savunma Sanayi Müsteşarlığı Sanayileşme Daire Başkanı Bilal Aktaş, Müsteşarlığın yapısı ve yerlileştirme projeleri konusunda bilgi aktardı.

Aktaş, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TSK’nın milli sanayiden beklentisinin dünya teknolojik seviyesi ile rekabet edebilir ürünler üretmesi olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“TSK’ya teslim ettiğimiz her ürün dünya standartlarında ürünlerdir. Hiçbir ürünü ‘milli olsun da kötü olsun bu hali ile kullanalım’ gibi bir kabulümüz yoktur, mutlaka her ürün dünya standartlarında üretilmektedir. O yüzden kabul ve test faaliyetlerinde herhangi bir taviz verilmemektedir.”

Savunma Sanayi Vakıf Şirketleri yerlileştirme projelerini anlattı.

HAVELSAN, TAİ, ROKETSAN, ASELSAN ve FNSS’nin üst düzey yetkilileri yaptıkları sunumlarında; şirket yapıları ve faaliyetleri konularında bilgi aktardıktan sonra yerlileştirme projelerini anlattılar. Firmaların yoğun ilgi gösterdiği toplantıda savunma sanayi tedarikçisi olabilmek için gerekli şartlar konusunda bilgilendirme de yapıldı.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Vakıf Şirketleri firmaları yerinde ziyaret etti.

Bilgilendirme toplantısından sonra Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Vakıf Şirketleri, firmaların kabiliyetlerini yerine görmek amacı ile Kartal Bombe, Akım Metal, HKTM, Fiksan Fikstür, MAPSİS, PELSAN, Üçaslar, SMS Tork, MEG Gemi, Taha Hidrolik, Özka Lastik, Kalibre Boru, Robo Otomasyon ve TEKOM’u ziyaret ederek yapılabilecek işbirliği konusunda görüşmeler gerçekleştirdi.

Paylaş