KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Enflasyonda tek hanenin kalıcı olmasını bekliyoruz.”

3 Ağustos 2017

TÜİK tarafından açıklanan temmuz ayı enflasyon verilerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TÜFE’nin temmuz ayında, aylık yüzde 0,15’lik artışla yıllık yüzde 9,79’a gerileyerek tek haneye düştüğünü ve ÜFE’nin ise aylık yüzde 0,72 artarak yıllık yüzde 15,45’e yükseldiğini söyledi. Zeytinoğlu, “Temmuz ayında enflasyon yüzde 9,79 ile tek haneye geriledi. Bundan sonra enflasyonda tek hanenin kalıcı olmasını bekliyoruz.” dedi.

Temmuz ayı enflasyonunda gıda fiyatlarındaki gerilemenin etkilerinin görüldüğünü söyleyen Ayhan Zeytinoğlu “Gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,71 geriledi. Bu gerilemenin mevsimsel etki ile önümüzdeki birkaç ayda da devam edeceğini bekliyoruz. Tabi reformlarla desteklenirse bu gerileme daha da fazla olabilir.” açıklamasını yaptı.

İmalat sanayi tarafında maliyet artışının yüksek olduğunu belirten KSO Başkanı “Üretici fiyatları endeksi yüksek seyrediyor. Sektörlere baktığımızda imalat sanayi tarafında maliyet artışının oldukça yüksek olduğunu görüyoruz. İmalat sanayinde yıllık fiyat artışı yüzde 17,37 ile ÜFE’deki genel artışın üzerinde seyrediyor. Bu arada bazı imalat sektörleri fiyat artışları bakımından fazlasıyla dikkat çekiyor. Nitekim Ana metaller, Kok ve rafine petrol ürünleri, Kağıt ve kağıt ürünleri, Tekstil ürünleri, Kimyasallar ve kimyasal ürünler, Bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, Tütün ürünleri, Fabrikasyon metal ürünler sektörlerinde yıllık fiyat artışları yüzde 18 ile yüzde 36.7 arasında değişiyor. Bu arada ÜFE’deki yükselişin doğal olarak TÜFE’ye yansıması olacaktır, ancak baz etkisi ile ÜFE’de önümüzdeki ay 2 puan düşüş bekliyoruz. Bu bakımdan TÜFE’de beklenen yukarı çekme etkisi sınırlı kalacaktır.” dedi.

Paylaş