KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Nisan Dış Ticaret Rakamlarını Değerlendirdi

Paylaş

– Dış ticaret açığının, dolayısıyla cari açığın azalıyor olması bizleri sevindiriyor  

  • İhracattaki artışın ekonominin canlanmasına yönelik olumlu sinyaller verdiğini ifade eden Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Nisan ayında dış ticaret açığının yüzde 31,9 gerileyerek yaklaşık 5 milyar dolar olması cari açığımızı da olumlu etkileyecektir” dedi.

TUİK rakamlarına göre, Nisan ayında ihracatın binde 2 artışla 13,4 milyar dolara çıkmasını,  ithalatın ise  yüzde 11,1 düşüşle 18,4 milyar dolara gerilemesine değerlendiren Başkan  Zeytinoğlu “Detaylı incelediğimizde ihracattaki artışın altın ihracatındaki artıştan kaynaklandığını görüyoruz. Altın ihracatının katma değer bakımından ekonomiye fazla katkısı olduğunu düşünmüyorum. Ancak ihracatımızdaki bu artış, dış ticaret açığımızı, dolayısıyla cari açığımızı düşürerek olumlu katkı sağlıyor.” dedi.

Yüksek teknolojili ürünlerin Türkiye’nin ihracatındaki payının artmasının süreklilik kazanması rekabetçi bir ekonomiye sahip olunabileceğini vurgulayan Zeytinoğlu, “Yüksek teknolojili ürünlerin imalat sanayimiz içerisindeki payı yüzde 3 civarında. Hedefimiz bunu daha da artırmak olmalı. Rekabette Ar-Ge kapsamda sağlanan destek ve teşvikler kritik rol oynuyor. Son yıllarda sanayiciye hiç olmadığı kadar teşvik ve destekler verildi. Son açıklanan teşvik paketinde yüksek teknolojili yatırımlar nerede olursa olsun 5’inci bölge desteklerinden yararlanacak. Umarız en kısa zamanda bu teşviklerin olumlu yansımalarını görürüz.” şeklinde konuştu.