KSO’da e-Çevresel Etki Değerlendirme(ÇED) Hakkında Bilgilendirme Semineri Gerçekleştirildi

11 Haziran 2015

KSO ve Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile “E-Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Hakkında Bilgilendirme Semineri” 10 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

Kocaeli Sanayi Odası Konferans Salonunda düzenlenen seminere çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri, firmaların yetkilileri ve çevre danışmanlık firmaları yoğun ilgi gösterdi.

Seminerin açılışını yapan KSO Kalite ve Çevre Uzmanı Aynur Hacıfettahoğlu konuşmasına “Kocaeli Sanayi Odası olarak; çevre konusunda sanayi kuruluşlarının bilinçlendirilmesi ve farkındalıklarının arttırılmasına çok önem veriyoruz. Çevre konusunda üyelerimize yönelik bugünkü olduğu gibi çeşitli kurumlarla işbirliği yaparak eğitimler, paneller ve seminerler düzenliyoruz. Bu kapsamda çevre mevzuatları ve uygulamaları konularında Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile yıl içerisinde bir dizi eğitim ve seminer organize ediyoruz. Bugünkü eğitim bu yılın ilk eğitimidir.” diyerek başladı.

Hacıfettahoğlu; “Ayrıca; çevreye olan duyarlılığın bir göstergesi olduğunu düşündüğümüz “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” organizasyonumuz ile her yıl firmalarımızı ödüllendiriyoruz. Türkiye’nin ilk çevre ödülü olan organizasyonumuzun bu yıl 21.si düzenlenecektir. Başvurular başlamış olup, son başvuru tarihi 01 Mayıs 2015’tir.” diye ilave etti.

Eğitim Semineri; Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Sayın Ebru Kocaaslan’ın Çevresel Etki Değerlendirme Süreci hakkındaki sunumu ile başladı. Sunumunda; Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği, faaliyetten men kararı,   EK-1 ve EK-2 Projeleri ÇED prosedürleri, kapasite artışlarında ÇED uygulamaları, ÇED raporundaki taahhütler, ÇED kararı geçerlilik süresi, izleme ve kontrol faaliyetleri ve e-ÇED uygulamaları hakkında katılımcılara bilgi aktardı.

Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği ve e-ÇED sunumuna ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş