KSO’da Lüksemburg’un Tanıtımı Yapıldı

15 Haziran 2015

16­19 Haziran tarihleri arasında Lüksemburg’a gidecek olan Kocaeli’li girişimciler, iş birliği gezisi öncesi Lüksemburg’u tanımak için Lüksemburg heyeti tarafından yapılan sunumla bilgilendirildiler.

KSO’da düzenlenen “Lüksemburg ile iş birliği fırsatları bilgilendirme günü “kapsamında Lüksemburg Türkiye Büyükelçisi Mrs. Arlette Conzemius, Lüksemburg Ekonomi Bakanlığı Lojistik Direktörü Mr. Daniel Liebermann Lüksemburg ekonomisini anlattı. Programa, Lüksemburg Ekonomi Bakanlığı Türkiye Masası Sorumlusu Mrs. Michele Schmit, Lüksemburg Büyükelçiliği Ekonomi Danışmanı Kıvanç Ergu ve Lüksemburg’a gidecek olan heyet katıldı. Kamu ve özel sektörün dayanışma içinde çalıştığına dikkat çeken ekonomi bakanlığı yetkilileri, Lüksemburg’un devlet borcu ve bütçe açıkları her türlü tehlike eşiğinin altında olduğunu ifade etti.

İlk olarak söz alan Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreteri  Memet Barış Turabi, “Elçilik kurulmadan öncesinden tanışıyoruz. Bu ilişkiye verdikleri emek için teşekkür ediyorum.” dedi. Ardından söz alan Lüksemburg Türkiye Büyükelçisi Mrs. Arlette Conzemius, “İlişkilerimiz çok öncelere dayanıyor. Pek çok fırsatlarda bir arya gelmiştik. 2004’ten beri düzenli bir ilişki haline geldi. Kocaeli’nin özellikle iş günlerinde onur konuğu olması bu ilişkileri bir adım daha öne taşıyacak. Özellikle bu sene katılmayanlar bile Lüksemburg’a ilgi duyuyorlar. Bize ulaşmak her zaman çok kolay. Kocaeli’nin çok zengin bir sanayisi var. Bizim şirketlerin de buraya ilgisi çok büyük. Çeşitli sektörlerimiz iş birliği yapmak istiyor. Bir arada çalışmanın çeşitli şekilleri bulunabilir.” dedi.

Lüksemburg Ekonomi Bakanlığı Lojistik Direktörü Mr. Daniel Liebermann ise Lüksemburg’u tanıtan sunumunda,  “Lüksemburg Avrupa’nın kalbinde olan bir ülke. Nüfusu yarım milyonun üzerinde. Ekonomimiz sağlam ve stabil bir ekonomi. Avrupa Birliği içinde biz üçlü A reytingine sahip bir ülkeyiz. Devlet borcu ve bütçe açıkları her türlü tehlike eşiğinin altında. Büyüme devam ediyor. Rekabetçilik endeksinde dünyada 6. Sırada Avrupa Birliği’nde ise 1. Sırada. Hükümet iş hayatına oryante. Lüksemburg’ta özel sektör ve kamu sektörü arasında sürekli diyalog var. Hükümet ekonomik büyüme açısından iş gelişimini desteklemek için en iyi ortamı sağlamaya çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Liebermann  sunumunda, “Kurumsal vergi oranlarımız modifiye edilebilir. Avrupa Birliği’nde en düşük KDV oranı yüzde 17 ile Lüksemburg’da. Kişisel vergi gelirinde en düşük orana sahibiz. İş gücü maliyeti önemli bir faktör. Bazen pahalı bir ülke olarak algılanabiliyor. Çoğu zaman şirketler ülkeler arasında brüt maaşı mukayese ediyorlar. Lüksemburg, komşu ülkelerle mukayese edildiğinde 2 bazen 3 katına kadar çıkabiliyor bu maliyet. Lüksemburg iş gücü de çok önemli. Lüksemburg kendi içinde bir pazar değil, çok büyük bir iş platformudur. Ticari nötrlük var.” diye konuştu.

Paylaş