KSO’da Önce Meclis, Ardından İftar Vardı

9 Temmuz 2015

Kocaeli Sanayi Odası Meclis toplantısı önceki akşam gerçekleştirildi. Toplantının başında Meclis Başkanı Tuğrul, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun İKV (İktisadi Kalkınma Vakfı) gibi önemli bir Kurumun Başkanlığına seçilmesinin kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayarak, “Sayın Başkanımızın bu görevinde başarılı olması için tüm desteğimizle arkasında olacağız.” derken, tüm Meclis Üyeleri alkışlarıyla bu görüşünü onayladılar. Meclis toplantısının bitiminde de Tüyap Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Tüyap ve Fuarcılık” konusunda sunum gerçekleştirerek, Sanayicileri “Santek 16 “ fuarına katılıma çağırdı.

Kocaeli Sanayi Odası’nın Temmuz ayı Meclis toplantısında ekonomik değerlendirmeler  ve KSO’nun çalışmaları hakkında bilgi veren KSO Başkanı Zeytinoğlu, işsizliğin  yüzde 11,2’den 10,6’ya gerilediğini belirterek, ”Bu gerilemeyi mevsimsel etkiye bağlıyoruz. Mart ayında istihdam sayısı 377 bin kişi artarken, işsiz sayısı 157 bin kişi azaldı. Dolayısıyla işgücüne katılım oranı 0,3 puan artışla  yüzde 50,4’e yükseldi. Önümüzdeki aylarda işsizliğin, sezonsal nedenlerle daha da gerileyerek tek haneli rakamlara düşmesini bekliyoruz.” dedi.

KSO Başkanı Zeytinoğlu, Kocaeli dış ticaret rakamlarının da Türkiye geneli ile bir miktar ayrıldığını belirterek, “Haziran ayı ihracatı 1,4 milyar dolar (yüzde 10,5 geriledi),

İthalat 3,8 milyar dolar oldu(yüzde 12,4 geriledi). İlk 6 ayda ihracat yüzde 9,4 ve ithalat yüzde 7,9 azaldı. İlimizde Türkiye’nin tersine ihracat ithalattan daha fazla azaldı” dedi.

Konuşmasında İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunu açıkladığını kaydeden KSO Başkanı Zeytinoğlu, ”2014 yılı Türkiye’nin en büyük 500 işletmesi içerisinde ilimizden 89 firma yer aldı. Bir evvelki yıl 87 firmamız vardı. Her yıl olduğu gibi Türkiye’nin en büyük firması TÜPRAŞ’ı, Ford Otomotiv Sanayi izledi. Yine ilimizde faaliyet gösteren Aygaz da bu yıl onuncu sırada yer aldı. 500 büyükte yer alan tüm firmalarımızı kutluyorum. İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı listede Kocaeli, 34 firmadan 35’e çıkıyor. Bunun nedeni firma merkezlerinin başka illerde olmasından kaynaklanmaktadır.” dedi.

19 Haziran’da Başiskele’deki yangınlar sonucu ve 23 Haziran’da da Acısu ve Eşme’deki sel sularından birçok firmanın mağdur olduğuna değinen KSO Başkanı Zeytinoğlu, kendilerine ziyaret gerçekleştirdiklerini açıklayarak, “Sanayi kuruluşlarımıza çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.” dedi. KSO Başkanı Ayhan ZEYTİNOĞLU’nun tam konuşma metni için tıklayınız.

 

İKV BAŞKANLIĞI

Bu haftanın başından itibaren, İKV’nin yeni yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlendiğini vurgulayan Başkan Zeytinoğlu, ”İktisadi Kalkınma Vakfı; AB ve Türkiye-AB ilişkileri alanında uzmanlaşmış olan bir sivil toplum ve araştırma kuruluşudur. Kurulduğu yıldan bugüne Türkiye’nin tam üyelik başvurusu, gümrük birliği, AB adaylığı ve katılım müzakereleri ile devam eden süreçte önemli roller üstlenmiştir. Özetle İKV Türkiye’ye AB’yi, AB’ye de Türkiye’yi anlatır. Merkezi İstanbul’da TOBB binasında olan Vakfın Brüksel’de de bir ofisi bulunuyor. 1990 yılından bu yana İKV’nin çalışmalarını yakından takip ediyordum. AB’nin ülkemiz için vazgeçilmez bir çıpası olduğuna inandığım bu dönemde, bu görevi en iyi şekilde yürütmek için çaba sarf edeceğim.” dedi.

 

İFTAR

Meclis toplantısı sonrası KSO Sosyal tesisleri Club Bithynia’nın bahçesinde düzenlenen iftar programı, Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

İftar programına Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun yanısıra; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, İl Müftü Vekili İlyas Öztel, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, KOTO Meclis Başkanı Bülent Karagöz, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul ve yaklaşık 300 oda üyesi ve konuk  katıldı.

İftarın açılmasından sonra İl Müftü Vekili İlyas Öztel ‘in okuduğu duaların ardından Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, katılımlarından dolayı başta  Vali Güzeloğlu  olmak üzere konuklara  teşekkür etti.

Paylaş