KSO’da TOBB ‘Nefes Kredisi’ Projesi Tanıtıldı

13 Aralık 2016

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin başlattığı ‘Nefes Kredisi’ projesi kapsamında Kocaeli Sanayi Odası (KSO) KOBİ üyelerine 50 milyon TL’lik kredi kullandıracak. Kredi limiti kişi başına 150 bin TL olacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Başlattığı ‘Nefes Kredisi’ projesinin tanıtımı bugün Kocaeli Sanayi Odası sosyal tesislerinde gerçekleştirildi. Basın açıklamasına KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkanı Semih Barış, Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı ve banka temsilcileri katıldı.

Basın açıklamasında konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “TOBB, KOBİ’lerin içinde bulunduğu finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere bu projeyi geliştirdi. Projeye göre; Odalar imkanları ölçüsünde yıllık yüzde 7,50 faiz oranından 1 yıl vadeli mevduat hesabı açacaklar. Yatırılan kaynağın 10 katı kadar kredi, KOBİ’lere anlaşmalı banka tarafından, yıllık yüzde 9,90 faiz oranında, 1 yıl vadeli olarak eşit taksitle kullandırılacak. Kocaeli Sanayi Odası olarak 5 milyon TL nefes kredisi mevduat hesabımızı eşit tutarda olmak kaydıyla Denizbank ve Ziraat Bankasında açtırdık. Yatırılan bu kaynak kapsamında, üyelerimize toplam 50 milyon TL’lik finansman sağlanmasını amaçlıyoruz. Bu kampanya kapsamında Odamız üyelerine; Firma başına projenin de en üst limiti olan azami 150 bin TL olmak üzere 1 yıl vadeli, aylık eşit taksit ödemeli, kredi kullandırılacak.” dedi.”

Kredi başvurusu esnasında 250 TL KGF için başvuru ücreti tahsil edilecek diyen Zeytinoğlu,” Kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması durumunda, banka tarafından 250 TL komisyon ve KGF adına kefalet tutarı üzerinden binde 5 kefalet komisyonu tahsil edilecek. KGF tarafından kredinin yüzde 85’lik kısmına kefalet verilecek. Kalan yüzde 15’lik kısım firma tarafından banka ile yapılacak görüşmeler doğrultusunda teminatlandırılacaktır. Kredi başvurusu için bankaca talep edilecek standart belgelerin yanı sıra işletmenin bağlı bulunduğu odadan nefes kredisi içindir yazılı faaliyet belgesi alınması gerekmektedir. Ayrıca, başvuru yapan işletmelerden vergi, SGK borcu olmadığı veya varsa borçlarının yapılandırıldığı ve yapılandırmanın bozulmadığına ilişkin belgelere ihtiyaç bulunmaktadır. Kredinin firmalarımıza can suyu ve nefes olmasını umuyoruz. Bölgemiz sanayisi ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı, “900 bin Deniz Bank ve 900 bin Ziraat Bankası olmak üzere 18 milyon kredi kullandıracağız.” dedi.

Ülkemizdeki ekonomik durgunluğun aşılması bağlamında faiz indirimine gidilip yatırımcının önünün açılması gerekmektedir diyen KOTO Başkanı Semih Barış,” Çatı kuruluşumuz olan TOBB önderliğinde Ziraat Bankası, Denizbank ve KGF ortaklığında hayata geçirilen ve ilk 3 aylık dilimde 80 bin KOBİ’ye ulaşılmasını hedeflediğimiz Nefes Kredisi zor günler geçiren ekonomimize önemli bir kaynak oluşturulacaktır. Mevcut durumda yıllık %15-18 bandında faiz oranıyla kredi kullanan KOBİ’ler için proje kapsamında aylık %0,83, yıllık %9,90 oranında faizle  5 milyar TL kredi sağlanacak” dedi.

KOTO üyelerini krediden faydalanmaya davet eden Barış,” TOBB önderliğindeki projeye, 365 oda ve borsamız doğrudan kaynak sağlamış, sonrasında ise Hazine Müsteşarlığı ve Kredi Garanti Fonu devreye girmiştir. Darboğazda olan KOBİ’ler teminat bulamıyor, bankalar da risk gördükleri için onlara kredi veremiyordu. Başbakanımızın talimatlarıyla, Hazine destekli KGF kefaleti devreye girdi. İnşallah bir nebze de olsa bir nefes kredisi adı altında üyelerimize, KOBİ’lere dağıtılacak. Üç ay içinde de Türkiye genelinde yaklaşık 80 bin KOBİ’miz bu imkandan faydalanmış olacak. Kocaeli’deki KOBİ’lerimizi, bu krediden faydalanmaya davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

TOBB Nefes Kredisi Nedir?

TOBB üyesi KOBİ’ler finansmana erişimde yaşadığı sıkıntıları ve yüksek ticari kredi faizlerin, KOBİ’ler üzerinde oluşturduğu baskıyı gidermek amacıyla TOBB ve Oda-Borsalar, mevduatlarını üyelerine kredi olarak kullandırmak için harekete geçti. TOBB, Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) teminat desteği ile Ziraat Bankası ve Denizbank ile anlaştı. TOBB üyesi KOBİ’ler yıllık yüzde 9,90 (aylık yüzde 0,825) faiz oranı ile 12 ay (eşit taksitli) vadeli TOBB Nefes Kredisi’nden yararlanabilecek. TOBB Nefes Kredisi’nde KOBİ’lere KGF yüzde 85 oranında kefalet sağlayacak.

TOBB Nefes Kredisi’ne nasıl başvurulacak?

 • TOBB üyesi KOBİ, üye olduğu Oda-Borsa’ya giderek “TOBB Nefes Kredisi Başvurusu” için faaliyet belgesi isteyecek.
 • KOBİ, Oda-Borsadan aldığı faaliyet belgesi ile Ziraat Bankası ya da Denizbank Şubelerine TOBB Nefes Kredisi Başvurusu yapacak.
 • Ziraat Bankası ya da Denizbank, KOBİ’nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak.
 • Bankalar ve KGF, KOBİ’nin krediye uygunluğu değerlendirecek.
 • Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ’ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak.

TOBB Nefes Kredisi kullanmak isteyen KOBİ’lerin dikkat etmesinde yarar olan önemli noktalar

 • KOBİ: Cirosu 40 milyon TL’den az ve çalışan sayısı 250’den az TOBB üyesi tüm sektölerde faaliyet gösteren şirketler
 • Kredi Üst Limiti: Nefes Kredisi üst limiti il ve ilçelere göre 50.000 TL ile 150.000 TL arasında değişmektedir. İliniz/ilçenizdeki limiti öğrenmek için üyesi olduğunuz oda/borsa veya banka şubesi ile irtibata geçebilirsiniz.
 • TOBB Nefes Kredisi, ticari nakdi kredidir. Bireysel amaçlı kullanılmaz.
 • KOBİ’ler TOBB Nefes Kredisi’nden sadece 1 kez yararlanabilir.
 • TOBB Nefes Kredisi, bankaların daha önce kullandırdıkları kredilerin kapaması için kullandırılmaz.
 • TOBB Nefes Kredisi başvuruları, bankalar ve KGF tarafından yapılacak değerlendirme sonucu kesin onaya dönüşecektir.
 • KGF, KOBİ’ye Hazine Müsteşarlığı’nın ayırdığı kaynaktan kefalet sağlar.
 • Kredi değerlendirme sürecinde TOBB, Oda ve Borsaların herhangi bir yetkisi yoktur.
 • TOBB Nefes Kredisi başvurusunda, bankaların 250 TL dosya masrafı ve Hazine Müsteşarlığı’nın kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında KOBİ’lerden herhangi bir masraf ve komisyon talep edilmeyecektir.
Paylaş