KSO’daki “Gümrük Denetimleri ve Yetkilendirilmiş Yükümlü Paneli”ne Büyük İlgi Vardı

3 Haziran 2016

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)  ve Gümrük ve Ticaret Müfettişleri Derneği işbirliği ile düzenlenen “Gümrük Denetimleri ve Yetkilendirilmiş Yükümlü” konulu panele büyük ilgi gösterildi. KSO Konferans Salonunun dolması sonrası sergi salonunu da dolduran izleyicilere kapalı devre televizyon sistemi ile panel aktarıldı.

Toplantının açılış konuşmalarını gerçekleştiren Gümrük ve Ticaret Müfettişleri Dernek Başkanı Sami Ceyhan, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Musa Aydemir kuruluşlarının çalışmalarını özetlediler. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Gümrük mevzuatındaki değişiklikler firmalarımızı çeşitli sebeplerle olumlu veya olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Bu noktada firmaların mevzuatlara uyum kabiliyetleri önem taşıyor. Bu kapsamda Kocaeli Sanayi Odası olarak firmalarımızı bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye önem veriyoruz” dedi.

KSO Başkanı Zeytinoğlu,”Bugünkü panelimizde; Denetimlerin kapsam ve süreçleri ile Dış ticarette işlerini daha güvenli ve hızlı nasıl yapabilecekleri konusunda Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) sisteminin avantaj ve kolaylıkları hakkında bilgiler paylaşılacak. Firmalarımıza düşen görev, uygulamaları iyi öğrenip, eksiklerini gidermeleridir. Ancak sürekli kontroller de, firmalarımızın kendilerini potansiyel kaçakçı olarak hissetmelerine neden olabiliyor. Temennimiz, bu denetimlerin karşılıklı güven ve anlayış içerisinde gerçekleşmesidir.” dedi.

Toplantıda daha sonra GTMD Akademik Danışmanı Prof.Dr.Ersan Öz Moderatörlüğünde iki bölümden oluşan panel gerçekleştirildi. Panelin ilk oturumunda “Sonradan Kontrol ve Gümrük Denetimleri” konusunda  Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi Muhammet Ali Baylan, Gümrük ve Ticaret Müfettişi Fatih Uzun ve KPMG Turkey, Gümrük ve Ticaret Bölüm Başkanı Murat Palaoğlu açıklamalarda bulundu. Firmalarda yapılan denetimlerin kapsam ve süreçleri,  müfettiş, idareciler ve sektör temsilcilerince paylaşıldı. İkinci oturumda ise “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Uygulaması” konusunda ise Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi Gökhan Terzi, DHL Gümrük Direktörü İbrahim Halil Öztürk ve Gümrük /Antrepo Koordinatörü TÜPRAŞ’tan Suat Öğretmen bilgi verdiler. Firmaların dış ticarette işlerini daha güvenli ve hızlı yapabilmeleri konusunda Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) sisteminin avantaj ve kolaylıkları aktarıldı.

Paylaş