KSO’dan Bilim Merkezi ve Seka Kağıt Müzesi’ne Ziyaret

5 Ocak 2017

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Bilim Merkezi ve Seka Kağıt Müzesi’ni ziyaret etti. Zeytinoğlu, müze ve bilim merkezini daha fazla kişiye duyurmak ve tanıtmak adına girişimlerde bulunacağını söyledi.

Cumhuriyet dönemi sanayileşme süreci ve Kocaeli sanayi gelişimine öncü olan Seka Kağıt Müzesi’nden çok etkilendiğini belirten Zeytinoğlu, öğrencilere yönelik programlı yapılan ziyaretleri görmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Kağıt Müzesi ziyaretinin ardından Bilim Merkezi’ne geçen KSO Başkanı Zeytinoğlu Sanayi 4,0 Mucit Atölyesi hakkında yetkililerden bilgi alarak bilim Merkezi’nin amacına hizmet ettiğini belirtti. Zeytinoğlu, her iki müzenin de kamuoyu tarafından görülmesini tavsiye etti.

SEKA KAĞIT MÜZESİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin endüstriyel mirası korumak ve yaşatmak amacıyla oluşturduğu Türkiye’nin ilk, dünyanın en büyük kâğıt müzesi SEKA Mehmet Ali Kağıtçı Kâğıt Müzesi 6 Kasım 2016 tarihinde açıldı.

12 bin 345 metrekare alan üzerine kurulan ve 4 katlı, 16 farklı salondan oluşan müzede, fabrikanın kuruluş sürecinden başlayıp, Kocaeli’den Türkiye’ye yayılan kâğıdın hayat hikayesi sergilenmektedir. Kâğıt üretim sürecinde kullanılan tüm makina ve ekipmanları barındıran müzede, 5 adet matbaa makinası da sergilenmek üzere bakım ve onarımı yapılarak çalışır hale getirilmiştir. Müzede, bu makine ve ekipmanların yanı sıra Roma dönemi sikkeleri, SEKA tarihine ait belgesel videolar, kâğıttan ve geri dönüşüm malzemelerinden üretilen heykeller yer almaktadır. Müze arşiv ve koleksiyonuna online olarak erişim sağlanabilmektedir.

KOCAELİ BİLİM MERKEZİ

Kocaeli Bilim Merkezi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığı ile hayata geçirilmiş bir projedir. 1934 yılında temeli atılan Seka Kağıt Fabrikası içindeki 8.500 metrekarelik alan üzerinde yer almaktadır. Kocaeli Bilim Merkezinde, yaklaşık 250 deney düzeneği ve özel tasarım galerileri, bilimsel çalışmaların yapıldığı atölyeler, bilimsel gösteri ve söyleşilerin yapıldığı bilim sahnesi, sergi alanları ve bilim kafe yer almaktadır. Merkezde ayrıca; çocuklar için tam donanımlı cihazlar ve deney aletleriyle keşfetmenin mutluluğunu yaşatacak Yap-Keşfet alanı bulunuyor. Fizik, kimya, biyoloji, matematik, popüler bilim, tarih, felsefe, evren ve gökyüzü gibi konularda geniş bir kaynak sağlayan 1.500 kitaplık özel kütüphane de yer alıyor.

Paylaş