KSO’dan gümrük bilgilendirme semineri

1 Temmuz 2021

Kocaeli Sanayi Odası’nın firmalara yönelik gümrük bilgilendirme seminerinde ‘Vergi Kaybına Sebebiyet Veren İşlemlere Uygulanacak Cezalar’ konusu ele alındı

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle firmalara yönelik çevrim içi seminerler düzenlenmeye devam ediyor. Seminerler ‘gümrük, dış ticaret mevzuatı ve uygulamaları’ hakkında Kocaeli Sanayi Odası üyelerini bilgilendirmeyi amaçlıyor. Daha önce ‘Gümrük İdaresinde İthalat/İhracat Süreci’, ‘Dahilde İşleme Rejimi’ ve ‘Tarife Uygulamaları’ temaları işlenen seminerlerin dördüncüsünde ‘Vergi Kaybına Sebebiyet Veren İşlemlere Uygulanacak Cezalar’ konusu ele alındı.

DETAYLI SUNUM
Doğu Marmara Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Muayene Memuru Ahmet Baysal’ın sunumuyla, Zoom uygulaması üzerinden gerçekleşen etkinlikte katılımcılar merak ettikleri sorulara yanıt buldu. Baysal, ‘genel düzenleyici işlemle ithali yasak eşyalar ile ilgili süreç; transit eşyaya yönelik uygulamalar; antrepo rejimine tabi tutulan eşyalara yönelik uygulamalar; özet beyan eksiliği/fazlalığı uygulamaları; taşıt üstü işlem uygulamaları ile dahilde işleme rejimine, gümrük kontrolü altında işleme rejimine ve geçici ithalat rejimine ilişkin hükümlerin ihlali halinde uygulanacak cezalar’ hakkında ayrıntılı bir sunum yaptı.

FARKINDALIK KAZANDIRACAK
Sunumun ardından Baysal, gelen soruları da yanıtladı. Ticaret Bakanlığı’nın hızlı, yenilikçi ve insan odaklı ticaret ve gümrük politikaları oluşturmak misyonu çerçevesinde yılsonuna kadar düzenlenecek seminerlerin; gümrük idarelerinde yürütülen iş ve işlemler hakkında KSO üyelerine farkındalık kazandırması planlanıyor.

Paylaş