KSO'dan Kartepe'de AB Gençlik Kampı

Kocaeli Sanayi Odası, Avrupa Birliği ile ilgili Kocaeli’de öncü kurum olmaya devam ediyor. 12 Mayıs 2011 tarihinde Kocaeli AB Bilgi Merkezi’ni bünyesinde kuran KSO, 11 Aralık 2013 tarihinde de Eurodesk Temas Noktası oldu. Bu kapsamda yıl içerisinde farklı hedef kitlelere etkinlikler düzenleyen KSO’nun son etkinliği geçtiğimiz hafta sonu üniversite öğrencilerine yönelik Kartepe Greenpark Hotel’de gerçekleştirilen “AB Gençlik Kampı”ydı.

 16-19 Ekim tarihleri arasında konaklamalı olarak gerçekleştirilen organizasyona 581 başvuru arasından seçilen 40 üniversite öğrencisi katıldı. Etkinliğin açılışını yapan KSO Genel Sekreteri Memet B. TURABİ konuşmasından sonra gençlerin beklentilerini dinledi. Açılışın ardından T.C. AB Bakanlığına bağlı Ulusal Ajans’ın eğitmen havuzunda bulunan Volkan MÜDERRİSOĞLU, Ömer KAYA, Tuğba CANSELİ ve İlker GÜNEY tarafından yaygın eğitim metodolojisiyle verilen eğitime öğrenciler aktif katılımı sağladı.

 AB Değerleri, AB Gençlik ve İstihdam Politikaları, Gençler için Avrupa Fırsatları konularında öğrencilere eğitimler verilirken, münazara ve tartışma ortamları da yaratıldı. Etkinliğin 3. Günü Avrupa Takımı Üyesi ve AB ve Küresel Araştırmalar Derneği (ABKAD) Kurucu Üyesi Can BAYDAROL tarafından Genişleme Süreci, 2014 İlerleme Raporu, Türkiye – AB İlişkileri ve AB 2020 Stratejisi konularında bir oturum gerçekleştirildi.

 AB Gençlik Kampı kapsamında eğitimlerin yanı sıra, akşamları sosyal etkinler de gerçekleştirildi. Sosyal etkinlik olarak ilk akşam Oyun İstasyonu tiyatro grubuyla Tiyatro Sporu etkinliği, ikinci akşam Sucuk-Ekmek Partisi ve son akşam da İnteraktif Turnuva düzenlendi.

 AB Bilgi Merkezi Nedir?

AB Bilgi Merkezleri, Türkiye’nin değişik bölgelerinde AB ve Türkiye-AB ilişkileri hakkında yerelde halka doğru ve düzenli bilgi akışını sağlamak ve karşılıklı diyalog ve işbirliğini arttırıcı çeşitli etkinlikler düzenlemek amacıyla 1996 yılında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından oluşturuldu. Delegasyon ve işbirliği içinde olduğu yerel ortakları tarafından kurulan AB Bilgi Merkezleri, Türkiye genelinde 21 ilde hizmet vermektedir. Kocaeli Sanayi Odası da bir AB Bilgi Merkezi’dir.

Bilgi Merkezleri, Delegasyon’un “AB Genişleme için İletişim Stratejisi”nin hedefleri çerçevesinde pek çok faaliyet gerçekleştirmektedir. Vatandaşların AB ile ilgili sorularını yanıtlamak ve bilgi aktarmak; halkın çeşitli AB veri tabanlarına erişimini sağlamak; AB bilgi kaynakları arasındaki ağın genişletilmesine katkıda bulunmak; öğrenciler, yerel medya, iş çevreleri, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan hedef kitleler ile yakın ilişkiler kurmak ve sürdürmek; farklı kaynaklardan edinilebilecek bilgiler konusunda yönlendirmede bulunmak; uzman konuşmacıların katılımı ile Türkiye-AB ilişkileri ve AB politikaları konusunda seminerler, konferanslar düzenlemek; Delegasyon ve çeşitli kurumlar tarafından hazırlanan AB yayınlarını dağıtmak ve AB programları hakkında ilgili kesimleri bilgilendirmek bu hizmetlerden başlıcalarıdır.

Eurodesk Nedir?

Eurodesk, gençler için eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan Avrupa Bilgi Ağıdır. Eurodesk Türkiye Temas Noktaları, TC. AB Bakanlığı, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından, gençlere ve gençlere hizmet edenlere Avrupa Fırsatları hakkında bilgi vermekle yetkilendirilmiş kuruluşlardır. Kocaeli Sanayi Odası da bir Eurodesk Temas Noktasıdır.