KSO,Meslek Komiteleri müşterek toplantısı yapıldı

12 Haziran 2014

kartepe14 (2)

Kocaeli Sanayi Odası’nın sosyal faaliyet kapsamında Geleneksel olarak düzenlediği 7. Dönem 3. meslek komiteleri müşterek toplantısı önceki gün ve dün yapıldı.Kartepe Green Park otelde İki gün süren ve 70  Meslek Komitesi üyelerinin eş ve çocuklarıyla katıldığı etkinlikte çalıştay ve ayrı ayrı çeşitli aktivitiler düzenlendi. 

Önceki gün Cumartesi günü sabah saatlerinde başlayan KSO Meslek Komiteleri Müşterek toplantısına Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Sezer Komsuoğlu ile birlikte 20 Öğretim üyesi katıldı. Toplantının  açış konuşmasında ilk sözü alan KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul , Meslek Komitelerinin çalışmalarının çok önemli olduğunu vurgulayarak,” Bu dönemki Çalıştay toplantımız çok daha önemlidir.Üniversite –Sanayi İşbirliğini  ele alacağız. Kocaeli Üniversitesi  Rektörü ve ekibi toplantımıza bilgi rengi katacaklardır”

 Zeytinoğlu, “üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek için alt yapımız hazır”

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu , Altı ayda bir gerçekleştirdikleri Meslek Komiteleri Müşterek toplantılarının kendilerinin önünü açtığını belirterek”Amacımız; dostlukların artmasıdır. Bu yılın bizim için ayrı bir önemi daha var. 2014 yılı Odamızın 25. Kuruluş yılı” diyerek konuşmasına başlayan KSO Başkanı Zeytinoğlu,”Sanayide dışa bağımlılığımızı azaltmanın yolu kendi teknolojimizi üretmek geçiyor.Bu bakımdan sanayicinin bilgiye kolayca ulaşabilmesi gerekiyor.

Bunun üniversite-sanayi işbirliği ile mümkün olduğuna inanıyoruz”

“Üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek için alt yapımız hazır” diyen KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Başlattığımız bir takım çalışmalarla birlikteliğimizi güçlendirdik.Artık daha master projeler üretmemiz gerekiyor.Bundan sonra üniversite-sanayi işbirliğinde yeni bir döneme geçiyoruz. Üniversitemizin değerli öğretim görevlilerini de bu nedenle toplantımızda görüşlerini dinleyeceğiz”

 25-28 Mayıs tarihlerinde SANTEK’14 fuarını ve MatchforIndustry ekinliklerini eşzamanlı olarak düzenleyeceklerini açıklayan KSO Başkanı Zeytinoğlu,”Bu sene 2 yeni etkinliği daha fuar organizasyonumuza ilave ediyoruz. Büyük şirketlerimi için fuarı çekici kılmak hedefimizdir”

 Prof Dr. Komsuoğlu ,“2023 Hedefi için çok çalışmak gerekli”

 KSO’nun Geleneksel Meslek Komiteleri Müşterek toplantısına 20 dolayında Öğretim üyesiyle katılan Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr  Sezer Komsuoğlu , Bu toplantıya Üniversitesinin en çalışkan ve araştırmacı ekibiyle katıldığını vurgulayarak ,

“2023 yılında 100’üncü yaşını kutlayacak olan Türkiye Cumhuriyeti’nin önüne koyduğu güçlü hedefler var. Dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek istiyoruz. Kişi başına düşen milli geliri 20 bin doların üzerine çıkarmak istiyoruz. 500 milyar dolarlık ihracat yapmak istiyoruz. Orta ve ileri teknoloji ürünlerinde Asya ve Avrupa’nın üretim üssü olmak istiyoruz.

Bu hedeflere ulaşan bir Türkiye stratejik konumu ile dünya için olağanüstü bir önem arz ediyor. Bu süreçte, 2023’e 10 yıl kala yeni küresel ve ekonomik olasılıklar karşısında, süregelen sorunları da göz önünde bulundurarak ülke olarak, kendimizi en iyi şekilde nasıl hazırlayacağımız sorusuna cevap aradığımızda anahtar rol bilim ve teknolojiye aittir” dedi.

 Bütün dünya ülkelerinde bilimin üretildiği yer üniversiteler ve araştırma merkezleri olduğunu belirten Prof.Dr.Komsuoğlu, “ Ülkemiz için de üniversite-sanayi işbirliği konusu geleceğe doğru yatırım yapmak için belirleyici olacak. Fiziksel mekanlara yapılan yatırımlar insana yapılan yatırım ile desteklenerek güçlendirilmeli. Bu alanda başarı kazandıracak olanın yalnızca öğretim üyeleri değil, üniversitenin klasik yapısı dışında sanayi ile işbirliği içinde olan araştırmacılar ve lisansüstü öğrenciler de olduğunun dikkate alınması gerekir”

 ÜNİVERSİTE SUNUMLARI

KSO Meslek Komiteleri Müşterek toplantısında Kocaeli Üniversitesi’nden Prof.Dr .Faruk Aras “Eğitim ve Staj programları(sürekli- uygulamalı eğitim), Prof.Dr. Cüneyt Oysu “Üniversite-Sanayi Ar-Ge Projeleri için Devlet Destekleri”, Prof.Dr.Arif Demir “Üniversite Araştırma Altyapıları” ve Evren Kutlu “ Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi” konularında sunum yaptılar.

ÇALIŞTAY SUNUMLARI

Kocaeli Üniversitesi öğretim üyelerinin sunumları sonrası KSO Meslek Komiteleri ve KOÜ öğretim üyelerinden oluşan 20’şer kişiden oluşan 4’er ayrı gurup birlikte sorunları ve çözüm yollarını belirlemeye çalıştılar. KSO Meclis üyesi Kadir Decleli “Eğitim ve Staj programları(sürekli- uygulamalı eğitim) Meslek Komite Başkanı Tunç Atıl, “Üniversite-Sanayi Ar-Ge Projeleri için Devlet Destekleri”, Meclis üyesi Bora Ergene, “Üniversite Araştırma Altyapıları”, KOÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Ali Demirci ““ Kocaeli Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi” konularında ortak görüşlerini aktardılar.

KOMİTELER DALINDA ÖDÜL ALMAYA UYGUN GÖRÜLEN MESLEK GRUPLARI

Kocaeli Sanayi Odası Meslek Komitelerinde yapılan çalışmaları değerlendirilerek,Meslek Komiteleri temsilcilerine ödülleri verildi.

En Fazla Katılım Sağlayan Komite :22. Meslek Komitesi İşlenmiş Metal Ürünleri   Sanayi Grubu (Başarı Yüzdesi: yüzde 97)

En Fazla Öneri Getiren Komite: 19. Meslek Komitesi Fabrikasyon Metal Ürünleri Sanayi Grubu(Öneri Sayısı: 41)

En Fazla Görüş Bildiren Komite:12. Meslek Komitesi Kauçuk ve Plastik Ürünleri Sanayi Grubu(Görüş Sayısı: 12)

En Fazla Üye Ziyareti Yapan Komite: 3. Meslek Komitesi  Hazır Yemek ve Şekerleme Sanayi Grubu( Ziyaret Sayısı: 13)

En Fazla Meslek Grubu Faaliyeti Yapan Komite:9. ve 10. Meslek Komitesi Boya ve Sanayi Gazları Sanayi Grubu- Temel Kimyasal Ürünler Sanayi Grubu (Faaliyet Sayısı: 3)

En Fazla Alınan Kararları Sonuçlandıran Komite:3. Meslek Komitesi Hazır Yemek ve Şekerleme Sanayi Grubu(Sonuç Sayısı: 10)

En Fazla Müşterek Toplantıya Katılım Sağlayan Komite: 22. Meslek Komitesi İşlenmiş Metal Ürünleri Sanayi Grubu(Başarı Yüzdesi:  yüzde 90)

 FİNANSAL GÖSTERGELER DEĞERLENDİRİLDİ

 Toplantıda son konuşmayı Piri Reis Üniversitesi Rektör Vekili Danışman Prof.Dr. Oral Erdoğan , “Küresel Ekonomi ve Türkiye” konusunda yaptı. Prof.Dr.Erdoğan , “  Ekonomik Büyüme mi, Resesyon mu beklenmeli mi “ görüşlerini açıklayarak, 2014 yılı başlarında ekonomik görünüm beklentisi ,2013 e göre olumlu” diyerek Global büyüme ve işsizlik beklentileri  ile Türkiye Ekonomisi  hakkında görüşlerini aktardı.

Prof.Dr Erdoğan sunumu sonrası üyelerin sorularını yanıtladı.

Paylaş