KSO’nun 8 yıldır sürdürdüğü Meslek Erbabı Projesi tamamlandı

15 Haziran 2023

 Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nın 2015 yılından bu yana meslek liselerine yönelik yürüttüğü ve bu anlamda Türkiye’deki ilk olan Meslek Erbabı Projesi, 2022-2023 eğitim öğretim döneminin bitmesi ile birlikte sona erdi. Kocaeli Sanayi Odası ve İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan bir protokol ile KSO Bilgi İşlem Personeli Rahmi Çelikel koordinatörlüğünde yürütülen proje ile mesleki lise öğrencilerine meslek erbapları tarafından tecrübeleri aktarıldı. Meslek liselerinde hayata geçirilen projenin İzmit Başöğretmen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki okul koordinatörlüğünü Ayfer İlbay, Sabancı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okul koordinatörlüğünü ise Oğuzhan Balaban üstlendi. Proje kapsamında bilişim dünyasının çok tecrübeli iş insanları ve uzman çalışanları derslere katılarak tecrübelerini öğrenciler ile paylaşma fırsatı buldu. Bununla birlikte mimar, sanatçı, danışman, öğretim üyesi ve uzman memur olmak üzere toplanda 51 meslek erbabı öğrencilerle buluşma imkanı yakaladı.

ÖĞRENCİLER PROJEYİ BENİMSEDİ

Proje başlangıcından bu yana toplamda 137 ders, 21 konferans, 2 Bilişim Vadisi gezisi, 2 teknopark gezisi, 1 SANTEK gezisi, 1 sanayi müzesi gezisi, 2 simülatör gezisi ve 1 fuar gezisi yapılarak proje zenginleştirildi. Proje etkinliğini ölçmek amacıyla öğrencilere her bir etkinlik için anket uygulaması yapıldı. Anketler yüzde 85’lik memnuniyet oranı ile projenin öğrenciler tarafından benimsendiğini ve başarılı bulunduğun ortaya koydu. Proje süresince öğrenciler ve erbaplar arasında kurulan bağlantılar sayesinde staj ve istihdam imkanı da sağlandı.

8 YILIN DEĞERLENDİRMESİ YAPILDI

Proje için her iki okulda da ayrı ayrı kapanış toplantıları düzenlendi. Sabancı MTAL kapanış toplantısı Kocaeli Sanayi Odası Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. Projenin kapanış toplantısına her iki okulun öğretmenleri ve proje koordinatörü KSO temsilcisi Rahmi Çelikel katılarak, 8 yıl boyunca elde edilen istatistikleri, projenin öğrenciler ve öğretmenler üzerindeki olumlu etkilerini be projenin öğrencilere katkılarını değerlenirdi. Mesleki eğitim sisteminde Meslek Erbabı Projesi ve benzeri uygulamaların muhakkak yapılması gerekliliği konusunda fikir birliğine varıldı. Başöğretmen MTAL’de gerçekleşen kapanış toplantısında okul müdürü Ergin Aktop tarafından Rahmi Çelikel’e projeye dair verdiği çaba ve emek dolayısıyla plaket takdim edildi.