KSO'nun Demiryolu Bağlantıları Konusundaki Talepleri Sahada Değerlendirildi

8 Şubat 2018

KSO, yaygın demiryolu ağlarının ülkemizin ekonomik gelişimine büyük katkı vereceği inancı ile bu kapsamda birçok çalışma yaptı. Limanlara ve OSB’lere demiryolu bağlantılarının yapılması ile ilgili Başbakanlık, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve diğer Bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulundu. Bu konuda üyelerinden gelen görüş ve talepleri ilgili toplantılarda dile getiren KSO, görüş dosyalarını da ilgili mercilere iletti.

Söz konusu girişimler neticesinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanının talimatları ile Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü ve TCDD yetkililerinden oluşan bir heyet, KSO taleplerini sahada incelemek üzere ilimize geldi.

Demiryollar Etüt Proje Dairesi Başkanı Fariz Koca ve TCDD 1. Bölge Müdür Yardımcı M. Levent Meriçli’nin başkanlığındaki heyet, 2 gün boyunca Hereke, Derince, Körfez ve Dilovası bölgesinde bulunan limanları inceledi.  Bu limanların bağlantı taleplerini değerlendiren yetkililer, firmaların kapasite ve fiziki alan uygunluğunu tespit etmeye çalıştı. Nuh Çimento, Diler, Kroman, Dubaiport, Safiport, Poliport, Solventaş, Altıntel, Efesanport, Yılport ve Dilovası OSB Müdürlüğü’nü ziyaret eden heyet, sahada mevcut durumu gözlemleyerek demiryolu bağlantısı için uygun alanları belirledi. Ayrıca, Asım Kibar OSB ve Alikahya OSB Müdürlüğü ile de görüşen yetkililer, Köseköy Lojistik Merkezi’nden bu bölgelere bağlantı sağlanıp sağlanamayacağını tespit etti. Söz konusu tespitler Bakanlık tarafından değerlendirilerek demiryolu bağlantıları konusunda yapılacak yeni yatırımlar belirlenecek. Bölgede bulunan limanların ve OSB’lerin demiryolu ile bağlantısının yapılmasıyla, Anadolu’da istenen sanayileşme süreci de hızlanacak ve bu sanayiye verilen en büyük teşvik olacak.

Paylaş