Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’den Sanayicilere çağrı; “Makedonya bir yatırım ülkesidir”

15 Haziran 2014

Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski’den Sanayicilere çağrı;

“Makedonya bir yatırım ülkesidir”

Makedonya’ya yatırım yapan Kocaeli Sanayi Odası’ndaki iş forumuna katılan Makedonya Başbakanı Nikola Gruevsk, Türk sanayicilere çağrıda bulunarak ülkesine yatırım yapmaya davet etti.

15-19 Eylül tarihleri arasında bir dizi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı Nikola Gruevski, Makedonya Devlet Bakanları Bil Pavlevski ve Furkan Cako’dan oluşan bir heyet Kocaeli Sanayi Odasını ziyaret ederek Türkiye- Makedonya İş ve Yatırım Forumu’na katıldı.

Forumda ilk olarak söz alan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’nin ekonomisi hakkında Konuk Makedonya Başbakanı Nikola Gruevksi ve beraberindeki heyete  bilgi verdi.

Türkiye’ ye gelişinden ve kendilerini Kocaeli’de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını kaydeden KSO Başkanı  Zeytinoğlu, “Kocaeli  gelişmiş sanayiye sahiptir. 250 şirketimiz doğrudan yabancı yatırımcıdan oluşuyor. 13 organize sanayi bölgemiz, 2 serbest ticaret bölgemiz ve 3 teknoparkımız var. İzmit Körfezi’nde 35 limanımız var. Kocaeli çok dinamik bir kent, Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en çok milli gelirine katkı sağlayan ve tek başına en fazla vergi veren kentidir” dedi.

Zeytinoğlu’nun ardından söz alan Makedonya Başbakanı Nikola Gruevski, “Makedonya ile Türkiye arasındaki ilişkiler uzun zamandır var. Makedonya ile tarihi bağlarımız var. Türkiye, Makedonya’nın 10. Ticaret partneridir. Türkiye ile siyasi ilişkilerimiz ticari ilişkilerimizden daha iyi, siyasi ve ticari ilişkilerimizi daha da artırmak istiyoruz. Geçtiğimiz aylarda bir seçim yaşadık ve oylarımızı arttırarak tekrar hükümet olduk.  Makedonya ciddi bir büyüme gösteriyor ve ciddi anlamda ekonomisini düzeltti. Avrupa’daki en az borçlu ülkelerden biriyiz” diye konuştu.

Kocaelili sanayicileri Makedonya’da iş yapmaya davet eden konuk Başbakan Gruevksi  “Makedonya, Avrupa’nın en düşük vergilerine sahip bir ülke. Özellikle lojistik yatırımı için oldukça uygun. Serbest ticaret bölgesinde yerler, çok küçük miktarlara hatta bedava denilebilecek ücretler karşılığında 99 yıllığına işadamlarına kiralanıyor. Burada yapılacak inşaat maliyetlerinde devlet 500 bin Euro hibe yardımının yanı sıra burada eğiteceğiniz personel için de hibe yardımı veriyor” dedi.

haber fotosu

 

KOCAELİ SANAYİ ODASI

Paylaş