Mardin Avrupa Gençlik Forumu (13-14-15 Mayıs 2014)

26 Haziran 2015

AB Türkiye Delegasyonu koordinasyonunda AB Bilgi Merkezleri ile, 13-16 Mayıs tarihleri arasında “Haklarım ve Kimliğim” temalı, 5. Avrupa Gençlik Forumu, Mardin’de gerçekleşti. Kocaeli AB Bilgi Merkezi koordinatörlüğünde, Kocaeli Üniversitesi ve Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nden 2 öğrenci ile Mardin Avrupa Gençlik Forumu’na katılım gösterildi. Söz konusu forumda, Mardin Artuklu Üniversitesi’nin 15 öğrencisinin koordinasyonu da Kocaeli AB Bilgi Merkezi tarafından sağlandı.

2 1

Etkinlikler, AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın faaliyet gösterdiği 22 ilden (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Denizli, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul/Bahçeşehir Üniversitesi, İstanbul/Marmara Üniversitesi, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, ve Van) başvuruları ve motivasyonları dikkate alınarak seçilen üniversite öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

3 4

Türkiye’nin 13 farklı ilinden gelen 100 üniversite öğrencisi, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Sn. Stefano Manservisi, basın ve akademik camia temsilcileri ile birlikte 12-15 Mayıs tarihlerinde Mardin’de düzenlenen 5. Avrupa Gençlik Forumuna katıldı. Öğrenciler Temel Haklar, AB’de Yerel ve Ulusal Kimlik ile Kişisel Kimlik gibi konularda uzmanlardan eğitim alarak atölye çalışmalarına katıldılar. Moderatörlüğünü Kaan Yakuphan’ın yaptığı forumda sanatçılar, dini ve etnik grup temsilcileri ve öğrenciler, “Haklarım ve Kimliğim” konulu tartışmalara katılıp; elektronik oylama sistemi ile gerçekleştirilen ankete katıldılar. Bu Forum, AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın desteğiyle Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından düzenlenen beşinci gençlik forumudur.

AB Türkiye Delegasyonu desteği ve illerdeki yerel ortakların işbirliğiyle Türkiye’de 1996’dan beri kurulmaya başlanan AB Bilgi Merkezleri ağı, 22 ilde faaliyet gösteriyor. Merkezler, yerel ve ulusal düzeyde, bilgilendirme faaliyetleri yürüterek, konferanslar, toplantılar, sergiler, konserler gibi kültürel etkinlikler düzenleyerek, AB iletişim stratejisi kapsamında vatandaşlara AB ile ilgili düzenli bilgi sağlıyor.

Paylaş