2017 Yılı Çizgi Üstü Sektörel Performans Değerlendirme Ödülleri Sahiplerini Buldu

6 Aralık 2017

2017 Yılında 10.su Düzenlenen Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu Kapsamında 17 Sektör Ödülü ve 2 Büyük Ödül Olmak Üzere Toplam 19 Ödül verildi. Büyük Ölçekli İşletme kategrosinde Aromsa Besin Aroma ve Katkı Maddeleri San. ve Tic. A.Ş., KOBİ kategorisinde ise Akkar Silah Sanayi Ltd Sti. Büyük Ödülün Sahibi Oldu. 

Kocaeli Sanayi Odası  (KSO) öncülüğünde  düzenlenen   “10.Sektörel Performans Değerlendirme Ödül Töreni   Wellborn Luxury Hotel’de gerçekleşti.  KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ev sahipliğinde ki törene Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, GTÜ Rektörü Haluk Görgün, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, KOTO Başkanı Necmi Bulut, KTO Başkanı Sibel Moralı, GTO Başkanı Nail Çiler, Körfez Kaymakamı Hasan Hüseyin Can, Derince İlçe Kaymakamı Akın Yılmaz, Başiskele Kaymakamı Atila Kantay, KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul katılım sağladı.

“10.Sektörel Performans Değerlendirme Ödül Töreni” öncesi Bloomberg TV tarafından canlı yayınlanan ve Ali Çağatay’ın moderatörlüğünde düzenlenen Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar ve KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu katıldı   “Kocaeli Sanayi ve Üretim” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Bu söyleşi aynı zamanda törenin yapıldığı salonda da davetliler tarafından izlendi.

7 KATEGORİDE DEĞERLENDİRİLDİ

“10.Sektörel Performans Değerlendirme Töreni’nin” açılış konuşmasını gerçekleştiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ,  “Bu organizasyon ile firmalarımızı; 7 kategoride olmak üzere, 360 derece değerlendiriyoruz. Bu kategoriler; verimlilik, istihdam, yenilikçilik ve markalaşma, finansal sonuçlar, dış ticaret, çalışanların geliştirilmesi ve bilinçlendirilmesi, topluma katkı ve çevredir. 1996 yılından bu yana Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri ile çevreye katkısı olan firmalarımızı, ayrıca ödüllendiriyoruz. Amacımız; ülke ekonomisine katkı sağlayan firmalarımızı ödüllendirmek ve onları Avrupa değer zincirine katılabilmelerine destek vermektir. Ödülün yanı sıra, organizasyonumuza katılan tüm firmalarımızın en önemli kazanımı  PWC danışmanlığı ile Doğu Marmara ABİGEM tarafından verdiğimiz geri bildirim raporudur .“dedi.

Sanayinin yüzde 13’ünün Kocaeli’de üretildiğini vurgulayan Başkan Zeytinoğlu,                  “ Türkiye dış ticaretinin yüzde 17’si Kocaeli’de faaliyet gösteren firmalar tarafından gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin en büyük işletmelerinin yüzde 13’ü ilimizde faaliyet gösteriyor. 35 liman ve iskelesi ile aynı zamanda bir liman kentiyiz. Verginin yüzde 13’ünü biz topluyoruz. 72 ilin toplamı kadar vergi ödüyoruz. Kişi başı ödediğimiz vergi  31.700 TL olup devlete bu anlamda en fazla kazanç sağlayan iliz. Kişi düşen başına vergide Türkiye ortalaması  5.767 TL’dir. Devletimizin kişi başına harcamasında Türkiye ortalaması  7.313 TL, Kocaeli’de bu rakam 3.071 TL’dir. Burada ciddi bir kaybımız var. Odamız üyesi ve merkezinin çoğunluğu İstanbul’da olan 624 firmamızın karı, İlimiz merkezli 1900 firmanın karının neredeyse iki katı.

Kocaeli’ne ödenen gelir ve kurumlar vergisinin iki katını, İstanbul alıyor. Buradaki kayıp da Büyükşehir Belediyemize yansıyor. Biz şirketlerin merkezlerini üretimlerini yaptıkları illere taşımalarını bekleyemeyiz. Ancak, vergilerini üretimini yaptıkları il içerisinde ödemelerini istiyoruz. Burada TOBB’dan beklentimiz bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılması için bizlere destek olmasıdır. Böylece yarışmaya katılan her bir firmalarımızın, kendilerini birer kazanan olarak görmelerini istiyoruz.

İŞSİZ SAYISI 55 BİN 901

Kocaeli-İŞKUR verilerine göre, Ekim sonu itibariyle alınan açık iş sayısı 115.699.  İşe yerleştirilen 51.778. Kayıtlı işsiz sayısı  55.901. Yani bölgemizdeki sanayicinin 63.291 kişilik istihdam talebi karşılanamamış. Oysa sistemde yaklaşık 56 bin kayıtlı işsizimiz var ve bu işsizler firmalarımızın talebini karşılayamıyor. Dikkatinizi çekmek istediğim bir diğer husus da kayıtlı işsiz sayısı; 2015’de  50.418 ve 2016 yılında 55.112 kişiydi. Yani bu grup yıllar geçtikçe erimediği gibi,  verilen tüm teşviklere rağmen üzerine her yıl 5 binin üzerinde kişi ilave ederek sürekli artıyor.” şeklinde konuştu.

3 KAT BÜYÜMÜŞ DURUMDA

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, Gebze’de fabrikası olduğunu ifade ederek, “Ben Kocaeli için çalışıyorum. Sizden biriyim. Birlik ve beraberlik sağlandığı sürece bu güzel işlerin önünde hiçbir engel bulunamaz. Kocaeli Sanayi Odamız sizlerin değerini takdir ediyor ve ödüllendiriyorsa kamuoyunu  ve bizlerinde bunu bilmesi lazım. Sanayimiz geçen seneden bu seneye kadar 3 kat büyümüş durumda”

İZMİT KÖRFEZİ TEMİZ

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise “Kocaeli olarak Türkiye’nin üretim üstüyüz. Sanayi ve ulaşım kentiyiz. Yaşadığımız şehir temiz olmalı. Kent bizi sıkmamalı. Bu alanda sanayicilerimizle çok güzel iş birliği yaptık. Katkı yapan başta sanayi odası olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Denizi beraber temizledik. Bizim sanayicilerden en büyük beklentimiz çevreye duyarlı olması. Üretim yapanın çevreyi kirletme hakkı yok” şeklinde konuştular.

VALİ AKSOY’DAN TEBRİK

Vali Aksoy ise konuşmasında şunları söyledi ; “Değerli katılımcılar, Kocaeli Sanayi Odamızın organizasyonluğunda gerçekleştirilen ödül gecesinde sizlerle birlikte olmaktan, bu heyecanı sizlerle birlikte paylaşmaktan memnuniyet duyduğumu belirtiyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Kocaeli sanayi şehri ve bu sanayi şehir olma yolunda çok önemli çalışmaların gerçekleştirildiği bir il. Bu sanayi şehri oluşumunda birçok kurum ve kuruluşun önemli katkıları var. Üniversitelerimizin verdiği desteklerle önemli mesafeler alınmıştır. Önümüzdeki dönemde de daha iyi bir noktaya doğru da gelecektir. Özellikle sanayi kuruluşlarımızın bir performans değerlendirmesi yapılarak belirli alanlarda gösterdikleri gayretlerin bir ödülle taçlandırılması da sanayicilerimiz, üreticilerimizi cesaretlendirmektedir. Yedi ayrı alanda yapılan bu değerlendirmede; yönetmelikten çevreye verdiği değere kadar, istihdamdan ihracatına kadar birçok alanda belli kriterler çerçevesinde yapılan bu çalışmalarda bu akşam belirli sanayicilerimiz ödüllerini alacak. Sanayicilerimizi bu çalışmalarından dolayı yürekten kutluyor, tebrik ediyorum. Buraya başvuran ancak bu ödüle ulaşma noktasında belki de çok küçük eksiklikleri olan bütün sanayicilerimizi de kutluyorum. Bu gecenin organizasyonluğunda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. ” diyerek ödül alan firmaları tebrik etti.

Ödül alan firmaların listesine ulaşmak için tıklayınız.
Ödül töreni fotoğraflarına ulaşmak için tıklayınız.

Paylaş